Jak prodloužit životnost automobilu?

Jak prodloužit životnost automobilu

Automobily nejsou zrovna levnou záležitostí. Stejně jako ostatní komodity kvůli inflaci a vysokým vstupním nákladům zdražují. Slušný ojetý automobil dnes nepořídíte levněji než za 300 tisíc korun. O cenách nových vozů ani nemluvě. 

Proto, když už si jednou nové auto pořídíme, je v našem zájmu udělat vše pro to, aby nám pokud možno co nejdelší dobu dobře sloužilo. A toho dosáhneme vhodnou péčí.

Nepodceňujte pravidelné servisní prohlídky

Servisní prohlídka automobilu je něco jako preventivní prohlídka člověka u praktického lékaře. Jejím cílem je zkontrolovat stav vozidla, vyměnit a doplnit veškeré nezbytné provozní kapaliny, motorový olej, filtry a celkově zjistit, v jaké je vozidlo kondici. A samozřejmě případné nedostatky odstranit a zabránit budoucímu možnému poškození vozidla. Toužíte-li po bezproblémovém vozidle, rozhodně se jim nevyhýbejte a jednou za dva roky nechte vůz pěkně proklepnout.

Používejte originální náhradní díly

Jsou sice dražší, ale zase typu vašeho vozidla perfektně sednou. Jsou pro něj přímo určené. Originální náhradní díly také bývají kvalitnější, výkonnější a déle vydrží. Značkové automobilky si zkrátka zakládají na pověsti a netroufnou si dát na trh nekvalitní výrobek.

Udržujte vůz v čistotě

Vozidlo také udržujte v čistotě, jak jeho exteriér, tak interiér. Koberce jednou za čas vyklepejte a podlahu vysajte. Prach z palubní desky odstraní speciální vlhčené ubrousky či utěrka z mikrovlákna. Čalouněná sedadla do auta také vyluxujte a vyčistěte k tomu určeným přípravkem. Důležitá je také očista zrcátek a oken, a to jak zevnitř, tak i zvenku. Nejprve vyčistěte vnitřní zpětné zrcátko a pak ta vnější. A pak pokračujte očistou oken. K tomuto účelu vám poslouží klasický čistič oken.

Jak prodloužit životnost automobilu?

Pozornost věnujte i motoru

Víte, že čistá by měla být i hlava motoru? Jinak vaše auto bude navrch huj a vespod fuj, což určitě nechcete. Nehledě na to, že čistý motor na leccos upozorní. Čistý motor se zkrátka kontroluje mnohem lépe než ten zanesený. Do očisty motoru se ale raději nepouštějte svépomocí, spíše se objednejte do servisu.

Plynulá jízda

Nejvíce vozidlu škodí agresivní jízda, především časté a zbytečné brzdění. Ideálem je jezdit takovou rychlostí, abyste brzdit nemuseli vůbec, respektive minimálně. Dokážete to?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *