Jak pečovat o dřevěný nábytek? My to víme.

Péče o dřevěný nábytek, lak na dřevo, nábytek z masivu

Nábytek ze dřeva, konkrétně z masivu, je mezi lidmi velmi oblíbený. Je to zejména díky jeho charakteristické vůni, vzhledu, ale také odolnosti. Navíc se jedná o materiál, který se hodí jak do interiéru, tak do exteriéru – na zahradu. Jak ho ale správně ochránit?

K tomu, aby nedocházelo ke znehodnocení nábytku ze dřeva, je většinou třeba chránit jej povrchovou úpravou. Ta pečuje zejména o to, aby dřevo nepohlcovalo vlhkost.

Pozor na vodu

To však neznamená, že můžeme vylít kbelík vody na nábytek pokaždé, když jej budeme čistit. Ani nábytek s povrchovou úpravou nesnese přílišnou vlhkost. Ta by mohla nábytek nenávratně poškodit. Chcete-li, aby vám váš dřevěný nábytek vydržel co nejdéle, měli byste vědět, jak o něj pečovat a prodloužit tím jeho životnost.

Typy povrchových úprav u nábytku

Laky na dřevěný nábytek

Jakým způsobem budeme o dřevěný nábytek z masivu pečovat, se odvíjí od toho, jakou povrchovou úpravou je ošetřen. K velmi častým povrchovým úpravám patří syntetické nátěry nebo vodou ředěný lak. Pokud však lakovaný nábytek poškodíte, nelze jej opravit pouze lokálně. Je třeba jej přelakovat celý znovu. Při lakové úpravě si můžete vybírat mezi různými stupni lesku. Vysoce lesknoucí dřevěný nábytek je sice krásný, ale náročnější na údržbu. Jsou na něm vidět všechny otisky i škrábance.

Voskovaný dřevěný nábytek

Mnohem ekologičtější variantou, která je vhodná i do domácnosti s alergiky a astmatiky, je dřevěný nábytek s olejovou či voskovou povrchovou úpravou. Obě tyto úpravy oproti laku neobsahují žádné škodlivé látky. Nábytek s těmito povrchovými úpravami je náchylnější k poškození. Voskovanému nábytku nesvědčí tekutiny. Dokonce trochu vylité vody na něm bude dělat nevzhledné fleky. Na druhé straně se na voskovaný nábytek nebude usazovat tolik prachu. Jedná se o povrchovou úpravu, která je náročnější na údržbu.

Olejová povrchová úprava

Olejová úprava dřevěného nábytku je oproti vosku odolná proti vodě delší dobu. I tady jde ale o krátkodobou záležitost. Nikdy jej však nevystavujte páře, proti které odolný není. Olejová úprava nábytku dává vyniknout jeho přirozenému dekoru. Nemluvě o různých odstínech olejů, které mohou váš nábytek zabarvit téměř do jakékoli barvy.

Péče o dřevěný nábytek na drevkgo.cz

Jak pečovat o dřevěný nábytek?

Jako první, měli bychom dbát na to, abychom dřevěný nábytek ochránili před zbytečnými tekutinami, například před politím nápoji. Dále pak před přímým teplem pocházejícím z krbu a radiátorů či před mechanickým poškozením, kam patří poškrábání nábytku a přehnaná zátěž. Jak jsme již zmínili při olejové úpravě dřevěného nábytku, nevystavujte jej ani poblíž míst, kde je vysoký výskyt vodních par. Totéž platí o blízkosti přímého slunce či klimatizace. Pod přímým světlem, aby došlo k blednutí barvy a ztrátě lesku. Pokud se na nábytek dostane voda, ihned ji setřete suchým hadříkem.

Některé typy povrchových úprav nábytku, zejména olejová úprava, občas potřebují upravit novým nánosem. Olej přirozeně vysychá, proto je třeba jej jednou za čas nanést znovu. Díky tomu, že budete dřevěný nábytek pravidelně olejovat, bude odolnější a tvrdší. Nemluvě o tom, že se skryje i nějaká ta

skvrna či škrábanec. Na nábytek upravený voskovou úpravou nepokládejte nic teplého, což by mohlo zapříčinit rozpouštění vosku. Totéž platí o mokrých předmětech.

Čištění nábytku ze dřeva

K čištění nábytku ze dřeva používejte měkký hadřík nebo houbu a speciální přípravek k tomu určený. V nejhorších případech používejte hadřík mírně navlhčený vodou, poté nábytek vysušte suchou utěrkou. Také nezapomínejte na pravidelné utírání prachu, díky čemuž nebude potřeba nábytek tak často čistit.

Jak je to se zahradním nábytkem?

Péče o zahradní nábytek je o něco složitější než u toho interiérového. Velkou roli zde hraje zejména dřevina, ze které je nábytek vyroben. Slovenské dřeviny jsou sice levnější, ale je třeba se o ně více starat. Zahradní nábytek ze dřeva je většinou ošetřen povrchovým nátěrem již od výrobce, ale je třeba jej po každé sezóně vybavit novým nátěrem, ve kterém by měly být fungicidní složky proti plísním, ale také složky proti dřevokaznému hmyzu.

Každý kus zahradního nábytku ze dřeva vždy před sezónou i po sezóně ošetřete. Ideální je olejový nátěr, který zamezí vysychání dřeva. Pokud máte nábytek umístěný v krytém prostoru, nemusíte se bát ani voskové úpravy. Budete-li nábytek nechávat venku za každého počasí, může se jeho barva postupně měnit. U exotických dřevin to není na škodu, u některých však může docházet k jeho znehodnocení. Exotické dřeviny ošetřujte teakovým olejem vždy před tím, než se dešťová voda začne vpíjet do nábytku. Ideální je nábytek zakrývat – například pod prostěradlo.

Návod přináší drevko.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *