Ochutnejte Itálii se sklenkou vína

Ochutnejte Itálii se sklenkou vína

Jak jinak si užít tuto jihoevropskou zemi než právě se sklenkou lahodného moku. Nemusíte být ani u Středozemního moře, vynikající vína z italské produkce seženete i u nás. Kde sehnat kvalitní italská vína?

Úžasná šumivá vína

Byli jste někdy v Itálii? Pak víte, že je to země krásných pláží, skvostného moře, gurmánských požitků, kam patří nejen dobré jídlo, ale i pití. A jaké je typické pro Italy? Samozřejmě víno. Nejde pouze o to, že Italům víno chutná, tato země je největším producentem vína na světě. Mají tak velký výběr, že se jídlo pak páruje s vynikajícími zlatavými i rudými nápoji, perlícími slastí. Když jsme u bublinek, jistě znáte prosecco. Šumivé víno, jehož název je odvozen od malé vesničky nedaleko Terstu. Můžete si vychutnat jemný, suchý brut s květnatými tóny, které se mísí s ovocnými akcenty i specifickými chutěmi jako karamel. Šumivá vína však nejsou pouze prosecca. Franciacorta jsou italské šampaňské.

Možná jste o tomto víně neslyšeli, což jen svědčí o jeho exkluzivitě, jelikož jde o relativně omezená vína, co se týká produkce. Většinu těchto šumivých vín vypijí tedy sami Italové, do zahraničí pustí jen omezený počet lahví, to ale neznamená, že byste nějaké nemohli ulovit i vy. Tento typ vína se produkuje na severu Itálie, v regionu Lombardie. Historie vín Franciacorta, alespoň ta moderní, není tak stará, započala někdy v polovině 20. Století. Tehdy se italští vinaři vrhli na produkci vín s pomocí tradiční šampaňské metody, což je sekundární kvašení v láhvi. Dnes jde o oficiálně posvěcenou metodu, jelikož v roce 1967 získala vína Franciacorta oficiální apelační označení DOC, v roce 1995 pak dostala označení DOCG.

2_2

Skvělé víno ze Sardinie

Vína dle regionů jsou specifická. Například víno ze Sardinie ovlivňují okolní země, jelikož jde o ostrov, který obklopují Itálie, Francie, Španělsko i severní Afrika. Na Sardinii pěstují vlastní unikátní odrůdy, ty pak nenajdete jinde na světě. A do nich se i vlévají prvky okolních lokalit, například díky Španělům se zde produkují Carignano či Garnacha. Zdejší produkce staví na tradičních postupech, zároveň přijímají i trendy a nebojí se inovací.

V posledních letech vzniklo 20 vinařských zón DOC a jedna DOCG pro Vermentino di Gallura. Pokud máte zájem o kvalitní víno, pak se podívejte na nabídku obchodu VinoDoc, kde pravidelně aktualizují kousky vybírané přímo na vinařských veletrzích, výstavách a v rámci návštěv samotných vinařství v Itálii. Zastupují na 60 vinařství z Itálie, nabízí i italské pochutiny jako extra panenský olivový olej a balzámové octy. Přeneste chuť Itálie k sobě na stůl.

Vína z Itálie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *