5 klíčových pilířů moderní IT infrastruktury 

Pokud hledáte způsob zajištění spolehlivého a bezpečného provozu klíčových systémů ve vašem podniku, máme pro vás řešení. Zjistěte, jakých pět klíčových pilířů tvoří základ úspěšné a moderní IT infrastruktury a zvažte, zda se vám nevyplatí její outsourcing. 

Co je to IT infrastruktura? 

IT infrastruktura představuje soubor softwarových a hardwarových prostředků, sítových zdrojů a dalších řešení, který slouží k zajištění spolehlivého, bezpečného a bezproblémového provozu systémů v podniku. 

Pod IT infrastrukturou si tak můžete představit technologické prvky nezbytné pro provoz a podporu IT služeb a aplikací v organizaci, zejména: 

 • počítače, servery a sítě, počítače, 
 • operační a databázové systémy, 
 • bezpečnostní zařízení, 
 • systémy správy zdrojů, 
 • testovací frameworky a další. 

Kdo je IT architekt a IT konzultant? 

IT architekt se specializuje na navrhování aplikací a IT infrastruktury. Náplní jeho práce je analýza a návrh vhodné aplikační a technologické architektury IT prostředí podniku a také monitorování a řešení problémů s optimalizací výkonu informačních systémů (IS). 

IT konzultant shromažďuje dostupné technické informace o fungování IS, identifikuje oblasti, kde se dá provoz zlepšit a koordinuje servisní a rozvojové aktivity. 

IT infrastuktury

Jak mít úspěšnou a moderní IT infrastrukturu? 

Mezi klíčové pilíře, které tvoří základ úspěšné a moderní IT infrastruktury, řadíme: 

1. Škálovatelnost a flexibilita 

Škálovatelnost a flexibilita IT infrastruktury zahrnuje schopnost snadného přizpůsobení systémů rostoucím nebo měnícím se potřebám podniku – přidání nebo odebrání zdroje jako je výpočetní výkon, síťová kapacita nebo úložiště. 

2. Dostupnost a spolehlivost 

Pro zajištění dostupnosti a spolehlivosti IT infrastruktury je klíčové nasazení redundantních systémů a pravidelné monitorování s cílem zajistit nepřetržitý provoz. To může znamenat: 

 • využívání více datových center, 
 • pravidelné zálohování dat, 
 • vypracování plánů pro obnovu v případě katastrofy, 
 • sledování a pravidelné testování systémů. 

3. Automatizace a inteligentní systémy 

Automatizací procesů snížíte zátěž spojenou s rutinními úkoly a implementací moderních technologií (jako umělá inteligence nebo strojové učení) zlepšíte analýzu dat. Také lépe předvídáte trendy a optimalizujete rozhodovací procesy. Inovativní technologie navíc zvyšují produktivitu a poskytují konkurenční výhodu. 

4. Cloudové technologie 

Využívání cloudových technologií přináší spoustu zásadních výhod

 • snížení nákladů na vlastní hardware a jeho provoz, 
 • zvýšení flexibility (například možnost práce na dálku), 
 • vysoká míra zabezpečení, 
 • automatické aktualizace. 

Vždy je důležité si vybrat správné cloudové řešení, které odpovídá konkrétním potřebám vaší firmy bez ohledu na to, zda se jedná o soukromý, veřejný nebo hybridní cloud. 

5. Bezpečnost a dodržování norem 

Důležitým prvkem je také zabezpečení infrastruktury – zejména v době, kdy na každém rohu číhá kybernetická hrozba. Zabezpečení zahrnuje také dodržování právních a regulačních norem i pravidelné proškolování zaměstnanců. 

Vyplatí se outsourcing IT infrastruktury? 

Svěřením IT do rukou odborníků zajistíte, že vaše IT infrastruktura bude efektivní, bezpečná a zcela přizpůsobená potřebám vašeho podnikání. Získáte detailní a komplexní pohled na vaše IT od profesionálů, kteří mají znalosti v ICT. Zajistí vám totiž bezpečnost i dostupnost IT infrastruktury a poskytnou vám potřebný IT support.

Zdroj obrázku: tippapatt / stock.adobe.com


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *