Zlato mezi investory letí. I mezi těmi drobnými

Zlato mezi investory

Nad rostoucí inflací již nelze zavírat oči. Přestože vyděláváme a spoříme, chudneme. Za své peníze koupíme stále méně. Spořit proto rozhodně nestačí, ale investovat v nejistých dobách se hned tak někomu nechce. Pokud navíc investování příliš nerozumíme, neradi se do něj pouštíme. Je tady ale plnohodnotná alternativa peněz s benefity navíc: je to fyzické vlastnění zlata v podobě investičních slitků či zlatých investičních mincí.

Proč lze investiční zlato srovnávat s penězi? Dokonce by se dalo říct, že zlato dnes více splňuje to, čím mají být peníze, než ony samotné. Fyzicky zlato vlastníme a můžeme jej uchopit (peníze na bankovním účtu ne), je též dělitelné a má vnitřní hodnotu (peníze už dávno nejsou kryty zlatem). Zatímco však hodnotu peněz snižuje inflace, zlato má schopnost udržet hodnotu majetku. Hodí se pro dlouhodobé investování v řádu několika let. Právě tehdy umí ukázat svoji sílu. Je ideální formou spoření na důchod. Dříve bývalo zlato v portfoliích investorů zastoupeno 10 %. Dnes se doporučuje až 90 %.

Zlato vs. nemovitosti

Pořád pošilháváte spíše po investicích do nemovitostí? Proč ne! Jenomže máte na jejich nákup volné miliony? Právě potřeba velkého balíčku peněz dělá tuto investici pro mnohé lidi nevýhodnou. A hypotéka není pro investiční nemovitosti dobrou volbou. Zlato naopak není nutné kupovat po velkých částkách.

„Dříve bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, ale movitá část společnosti zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. Nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě,“ říká Pavel Trtík, jeden z největších specialistů na investiční zlato u nás. Jeho firma Zlaté mince má největší e-shop s investičním zlatem u nás – Zlate-mince.cz. Současně provozuje kamenné prodejny v Praze (Obecní dům), ve Vsetíně a na Slovensku v Bratislavě na Dunajské ulici.

„Nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořící programy do zlata. Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky váhy 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého,“ dodává ještě Pavel Trtík.

Jak se Česi naučili nakupovat investiční zlato online

Koronavirová pandemie změnila pohled na investice. Zatímco se akcie ukázaly být rizikovými, dokonce i business s pronájmem nemovitostí se stal obrovským problémem, cena zlata extrémně rostla. Dvakrát dokonce překonala svůj vlastní rekord, co se týče ceny za unci. Jenomže zlata byl nedostatek kvůli zavřeným rafineriím, koupit jej též nešlo, protože došlo k uzavření provozoven prodejců. A tak e-shop Zlate-mince.cz a jeho zakladatel Pavel Trtík učili Čechy, že se dá zlato nakoupit zcela bezpečně i online. A Češi se to naučili. Slovenská klientela přitom zůstává raději u tradičního nakupování.

„Většina slovenských investorů je situována u západní hranice země, a proto s povděkem oceňují, že máme prodejnu i na Moravě ve Vsetíně, který má z jejich pohledu vynikající dopravní dostupnost. Jsou konzervativní a nákup nebo výkup zlata rádi realizují osobně, “ komentuje Kamila Bantová z firmy Zlaté mince.

investiční zlato

Investování do zlata je snadné

Jako investiční zlato se hodí výhradně investiční zlaté slitky nebo investiční zlaté mince. Tedy žádné surové zlato, zlaté šperky, ale ani různé finanční produkty obchodující či spekulující se zlatem. Zlato je investorsky výhodnější i ve srovnání s jinými drahými kovy, protože je jako jediné osvobozeno od DPH. I proto klesl zájem o investiční stříbro.

TIP: Chcete zkusit kromě klasického investičního zlata i něco atraktivního s historickou a sběratelskou hodnotou? Kupte si svatováclavské dukáty. Karel IV. je razil ve stejné ryzosti a velikosti, jak se jako sběratelská rarita razí i dnes. A o tyto limitované edice je obrovský zájem nejen mezi sběrateli, ale i laiky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *