Výkup auta za hotové vám nabídnou v každém bazaru a věřte, že pro jeho prodej je nyní velice vhodná doba. Průměrná cena ojetin se u nás totiž vyšplhala na 225 tisíc!

Výkup auta za hotové

Možnost výkupu auta za hotové je v dnešní době už zcela běžnou službou, kterou vám nabídne naprostá většina tuzemských bazarů a její využití je také mezi motoristy čím dál oblíbenější. Chcete vědět, jak takový výkup zhruba probíhá a jaké má v porovnání s dalšími variantami prodeje vozu výhody, případně nevýhody? A zajímá vás, které typy ojetých vozidel se u nás prodávají nejvíce? Pak jste tu správně.

Výkup auta za hotové je nejjednodušší volbou

Jste v situaci, kdy rychle potřebujete hotovost a to kupříkladu na koupi nového vozu? Pak je pro vás právě varianta přímého výkupu vašeho ojetého automobilu zřejmě tou nejjednodušší a nejefektivnější volbou. Umožní vám to takřka v každém solidním bazaru a to tím spíš, že poptávka po ojetinách neustále stoupá a jen za minulý rok trh s nimi v tuzemsku vzrostl o další 2 %. Peníze v takovém případě zinkasujete okamžitě a odpadnou vám i starosti s dokumentací nebo s případnými zárukami za nějaké vady, kterými snad váš plechový miláček trpí. Vše přebírá autobazar a jediným mínusem může být o něco nižší částka, kterou vám vyplatí. A jak celá věc přibližně probíhá?

Pouhé 4 kroky a peníze jsou „na stole“

S přímým prodejem vozu v některém z malých bazarů má většina motoristů jednoznačnou zkušenost. Celý proces kontroly je zpravidla velmi rychlý a jde hlavně o ověření těch nejpodstatnějších věcí, ke kterým patří zejména zjištění skutečného vlastníka a také faktu, zda není auto po nějaké zásadnější havárii. Ne snad, že by od vás někde nekoupili i havarované vozidlo, jsou takové firmy. Ale je logické, že by tomu pak odpovídala i cena.

Někteří lidé dávají přednost větším společnostem, a proto si řekneme, jak to vypadá v případě takového velkého autobazaru, kde mají obvykle pro celý proces kontroly a výkupu nějaký propracovaný a jednotný postup. Ten lze zpravidla shrnout do čtyř následujících bodů:

1) Rutinní kontrola a ověření vlastníka

a. Nejprve dojde ke kontrole dokladů a VIN čísla a pak přijde na řadu zběžná prohlídka, při které zkušený pracovník dokáže případně odhalit většinu zásadnějších vad.

2) Zkušební jízda

a. Další fází je testovací jízda a to zpravidla v délce nějakých deseti až patnácti minut. Při ní si zaměstnanec bazaru vyzkouší jízdní vlastnosti vašeho vozidla a teprve potom dojde k detailní kontrole jeho technického stavu.

3) Detailní prohlídka

a. Důkladná kontrola technického stavu probíhá na zvedáku a dojde při ní mimo jiné i k ověření počtu najetých kilometrů. Vše je zapsáno do průvodního listu a lze přistoupit k nějakému návrhu ohledně ceny.

4) Samotný odkup

a. Dochází k podpisu smlouvy a vyplacení dohodnuté částky, která může být v současnosti velice solidní a to hlavně vzhledem k tomu, že průměrná cena ojetin u nás už stoupla na nějakých 225 tisíc.

Jsou jistě i jiné možnosti

Přímý výkup není samozřejmě jedinou cestou, kterou se vašeho ojetého vozu můžete zbavit. Máte-li trochu více času a vaše finanční situace není napjatá, můžete vyzkoušet tzv. komisní prodej. Ten spočívá v tom, že vaše auto nabídnete některému z bazarů a tam se už postarají o jeho propagaci i následný prodej dalšímu majiteli. Musíte si ovšem zvolit solidní firmu, která celý proces zvládne co nejlépe a pokud možno i rychle. To proto, abyste dostali zaplaceno co nejdřív a to v takové výši, která bude odpovídat vašim představám. Cena může být tedy i o něco vyšší než u přímého výkupu, nicméně zaplatíte určitou provizi. S tím je nutné počítat.

Znáte váš vůz dobře?

Pak ho zkuste prodat přes inzerát. Jestliže jste po technické stránce na výši a vašemu vozu dokonale rozumíte a navíc se považujete i za zdatného vyjednavače, zkuste se vydat cestou soukromé inzerce. Základem solidního inzerátu je adekvátní a detailní popis vozidla a samozřejmě i nějaké kvalitní fotografie. Důležitá je také volba takového inzertního webu, který je hojně navštěvován, což zvedne vaše šance na brzké uskutečnění obchodu. A peníze? To, jakou sumu nakonec utržíte, bude v tomto případě z velké části záležet právě na vašich vyjednávacích schopnostech. Takže to může být i o poznání více než u předešlých variant prodeje, ale pochopitelně můžete dostat zaplaceno také o něco míň.

Prodejům ojetin vévodí Škoda Octavia

Asi příliš nepřekvapí, že hned čtyři pozice v žebříčku deseti nejprodávanějších ojetin v České republice zaujímají některé z modelů Škody. Jsme zřejmě národem poměrně konzervativním.

TOP 10 nejprodávanějších ojetin v ČR (1.Q/2018 – 3.Q/2018)

PořadíTyp vozu
1.ŠKODA OCTAVIA
2.ŠKODA FABIA
3.VW PASSAT
4.FORD FOCUS
5.VW GOLF
6.ŠKODA SUPERB
7.FORD MONDEO
8.HUYNDAI i30
9.RENAULT MEGANE
10.ŠKODA YETI

Za vaše auto můžete nyní utržit docela slušnou sumu

Ať už se rozhodnete pro přímý odkup v některém z bazarů, zvolíte komisní prodej nebo se snad dokonce vydáte cestou inzerce, je vzhledem k neustále rostoucímu trhu s ojetinami vaše šance na solidní utrženou cenu velice dobrá.

Jen nezapomeňte hrát férovou hru, protože pokus zatajit kupujícímu nějakou vadu, se vám nemusí vyplatit. Lidé jsou čím dál všímavější a zkušenější a také zákony se pozvolna zpřísňují a přiklánějí se na stranu těch, kteří jsou čas od času nekalým jednáním některých prodávajících poškozeni. Výsledkem toho je i fakt, že například počet ojetin se stočeným tachometrem u nás postupně klesá.

Možná, že jste se už s neférovými praktikami při obchodech s auty někdy setkali. Je to tak? A nechcete se s námi o vaše zkušenosti podělit?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *