Co je to bitcoin peněženka – Ty nejhodnotnější informace pro úplné začátečníky

Bitcoin peněženka

Co je to bitcoin peněženka? Zatím toho o ní moc nevíte? Nicméně kryptoměny vás zaujaly natolik, že uvažujete o tom, že si bitcoin koupíte?

V tom případě byste měli vědět, že ještě předtím než nějaký získáte, musíte mít místo, kam ho pokud možno bezpečně uložit. Tím místem jsou právě bitcoinové peněženky.

Pokud vůbec nevíte o čem je řeč, nezoufejte. V tomto článku se dočtete, jak tato peněženka funguje a také z jakých typů můžete vybírat.

Co je to bitcoin peněženka a na jakém principu funguje?

V prvé řadě si vysvětlíme, proč ji vlastně potřebujete. A začneme trošku zeširoka. Bitcoin je kryptoměna, proto se k ní přistupuje zcela jinak. Největší rozdíl je samozřejmě v jejím získávání a uložení.

Tento přístup je logický, protože na rozdíl od „klasických“ peněz nemají hmotnou podobu.

Jen pro zajímavost v současné době se sice nepředpokládá, že by bitcoiny zcela nahradily oficiální měnu, ale odborníci si myslí, že se stanou součástí měnového systému. Pokud se tyto předpovědi naplní, určitá gramotnost v této oblasti se bude hodit každému.

Vraťme se tedy zpátky k naší peněžence. Není to nic jiného než váš osobní účet s bitcoiny.

Pro lepší představu si ji srovnejme s klasickým bankovním účtem. Pokud máte bankovní účet, dostanete k němu unikátní číslo. Také potřebujete heslo, abyste mohli nakládat s vašimi finančními prostředky.

V případě bitcoinové peněženky budete mít k dispozici:

  • adresu peněženky – ta plní stejnou funkci jako číslo bankovního účtu. Tyto adresy začínají vždy číslem 1 nebo 3.

Příkladem takové adresy může být například tato: 1BoatSLRHtKNngkdXEeobR88b35LETtpyT

  • privátní klíč – privátní klíč to je vlastně heslo. Na rozdíl od bankovního účtu si ho nemůžete zvolit, ale je vám přidělen (náhodná kombinace).

Jaké jsou hlavní výhody btc peněženky?

  • Vytvořit ji je velmi snadné a rychlé, za pár minut máte hotovo.
  • Nepotřebujete k tomu ani osobní doklady.
  • Její založení i vedení je zdarma.

Z jakých typů můžete vybírat?

  • Peněženky v PC (softwarové) – jak už jejich název napovídá, můžete si je jednoduše nainstalovat do svého počítače (laptopu). I v tomto případě hrozí ale riziko napadení Malwerem, když se ze svého počítače připojíte k internetu.

Pozor!

Před instalací se nezapomeňte ujistit, že váš PC není infikovaný škodlivým virem a máte aktuální verzi antivirového programu.

  • Hardwarové peněženky – tato možnost patří k těm nejbezpečnějším, protože vám umožní uchovávat kryptoměny offline. Tento typ vás tedy ochrání před hackery. Pokud budete chtít bitcoiny odesílat, přijímat a tak dále, zařízení jednoduše připojíte ke svému PC. Hlavní nevýhodou tak je, pokud se vám podaří zařízení ztratit. V tom případě s ním ztratíte i přístup ke svým bitcoinům. Někoho může také odradit poměrně vysoká cena zařízení (okolo 2000 Kč).
  • Papírové peněženky – jsou zdarma a opravdu z papíru. Na něm je napsána vaše adresa a také její privátní klíč. Stejně jako u hardwarové verze je její nespornou výhodou fakt, že máte své bitcoiny uloženy offline. Na druhou stranu, protože je to pouze papír, můžete ji lehce ztratit nebo poškodit. Také manipulace s bitcoiny v tomto případě není nejjednodušší. Navíc svůj privátní klíč budete muset vkládat do peněženky ve vašem PC.

Založit si bitcoinovou peněženku není žádná věda

Pokud si to shrneme, bitcoinová peněženka je program, který umožňuje posílání a přijímaní kryptoměn.

Teď už také víte, že každá peněženka má unikátní adresu a k ní privátní klíč.

Dozvěděli jste se také, z jakých typů peněženek můžete vybírat a jaké jsou jejich hlavní výhody a nevýhody.

Napište nám, který typ peněženky byste si zvolili vy a proč? Zajímá nás váš názor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *