Implementace podnikového informačního systému nemusí být peklo. Stačí dodržet 5 zásad

Mnoho firem se pořízení informačního systému brání kvůli obavám z náročné implementace. Strach je v zásadě oprávněný, protože špatně implementovaná aplikace může omezit či zcela ochromit firemní procesy a způsobit společnosti nemalé finanční ztráty. Na druhou stranu nenajdete racionální důvod, proč se zavedení informačního systému bránit. Je-li implementován správně, výrazně zvýší efektivitu vašeho podnikání. Dodržte proto následující zásady a vyhněte se zbytečným problémům.

 

1. Otevřená komunikace

Jaký informační systém poptáte, takový dostanete. S dodavatelem musíte komunikovat otevřeně a sdělit mu veškeré požadavky. Stejný přístup vyžadujte od něj. Chtějte konkrétní informace, nenechte se uchlácholit.

2. Zavedení podnikového systému je projekt

Implementace ERP není otázkou jednoho odpoledne. Na ekonomický software pohlížejte jako na projekt, který se skládá z množství dílčích úkonů a kroků. Jednotlivé fáze procesu naplánujte stejně pečlivě, jako kdybyste pracovali na důležité zakázce.

3. Myslete na budoucnost

Ekonomický software vybírejte v souladu s vaší podnikatelskou vizí. Ujasněte si, kam se chcete posunout během následujících pěti, deseti let – a podle toho diktujte dodavateli podmínky. Nyní vám možná stačí jednoduchý účetní program, ale bude to tak i v budoucnu? Proto preferujte flexibilní řešení, která se umí přizpůsobit aktuální situaci.

4. Stůjte nohama na pevné zemi

Investovat do systému s obrovským množstvím pro vás zbytečných funkcí je naprosto zbytečné. Pro většinu firem je stejně nesmyslná investice do podnikového systému na míru. Pravděpodobně vám bude stačit „krabicové“ řešení s možností dalšího rozšíření a individualizace. Raději se zaměřte na praktické požadavky, jako je počet licencí, mobilní verze apod.

5. Dejte si na čas a spolupracujte s profesionály

Přijměte fakt, že zavedení špičkového informačního systému zabere nějaký čas. Nesnažte se akci uspěchat na úkor kvality a rozhodně se obraťte na dodavatele, který s vámi výběr produktu probere a bude vám kdykoliv k dispozici i po implementaci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *