Jak vyřešit bydlení ve stáří

Včasnou přípravu svého bydlení na stáří mnoho lidí podceňuje. Pozdě pak zjišťují, jakým překážkám musí čelit a co vše musí vyřešit. Důvody potíží mohou být jakékoliv nebo je na vině celková neschopnost o byt či dům pečovat vlastními silami. I když se snaží a chtějí se sami postarat a být soběstační, jsou některé úkony povinnosti časem nad jejich možnosti a schopnosti, ať již pohybové, finanční nebo mentální.

Lidé, kteří mají možnost žít společně se svou rodinou, která se jim bude věnovat, mají obrovské štěstí. Ale ne všichni takové štěstí mají. Možná děti nemají nebo bydlí daleko nebo potomci nedisponují možností se o své rodiče starat.

Co je tedy třeba promyslet a na co se zaměřit při řešení bydlení ve stáří? Čeho je naše mysl a naše tělo během přibývajících let schopno či neschopno? Kde a jak si přejeme komfortně a v pořádku prožít klidné stáří? Otázek je spousta, ale řešení lze nalézt vždy.

Otázky do budoucnosti

Pravděpodobně nejtěžší otázka a odpověď je, kde se rozhodneme zůstat. Jestli ve svém vlastním bydlení nebo využít bydlení někde úplně jinde.

Je pochopitelné, že je těžké stěhovat se jinam, spousta lidí je na svůj byt či dům fixovaná emočně, prožili zde mnoho let, vychovali děti, znají své sousedy, lékaře, okolí, přírodu, vědí a znají, kde se co nachází. A v žádném případě se jim nechce přesadit se do naprosto cizího prostředí, kde nic a nikoho neznají. Ale zde je na místě odpoutat se od emocí a promyslet vše z praktického hlediska. Jsem schopen se s pomocí okolí sám o sebe postarat? Kdo mi pomůže s nákupem do vyššího patra, protože v mém bytovém domě není výtah? Kdo mi pomůže dopravit se k lékaři nebo pomůže s nutnými opravami v domě? Otázek je mnoho a všechny je nutné zvážit, najít odpovědi a řešení.

Bydlení ve stáří senior park

Vlastní bydlení ve stáří

Pokud se rozhodnete zůstat ve svém stávajícím bydlení, je potřeba jej připravit na budoucnost. Nevyhnete se konkrétním stavebním úpravám, odstranit schody, prahy, zbytečné příčky, které brání bezbariérovosti, instalovat zábradlí kolem zdí, značně přizpůsobit koupelnu, wc a samozřejmě i kuchyň. Eliminovat koberce, o které se může zakopnout a ublížit si. Je důležité zajistit hlavně bezpečnost pohybu a snadnou přístupnost všeho potřebného. Úprav se může nashromáždit opravdu velké množství, záleží na propozicích stávajícího bydlení. Je dobré začít s nimi zavčas dle svých možností a vše s rozvahou naplánovat, protože takové úpravy jsou nejen časově, ale i finančně poměrně náročné.

Bydlení pro seniory

Zdají se vám takové úpravy popsané výše skutečně moc náročné nebo na ně zkrátka finančně nedosáhnete, a nebo se rozhodnete opustit svůj domov z jiného důvodu? Případně pečovatelka, která k vám může docházet již není schopna poskytovat odpovídající péči, jakou vyžaduje váš stav? Pak je tu další řešení. Můžete využít různé domovypenziony pro seniory nebo domy s pečovatelskou službou. Ale co když se vám právě tohle řešení moc nelíbí a nevyhovuje vám? Je ještě nějaká další možnost? Existuje ještě něco bližšího vašemu domovu? Bydlení, které by vám připomínalo domov a bylo vyhovující vašemu zdravotnímu stavu. Místo, kde byste se cítili volně a svobodně, místo, kde by bylo vše přizpůsobeno vám a dokonce i vašemu psímu nebo kočičímu mazlíkovi?

Bydlení ve stáří - Senior park u Olomouce

Senior park

Ano! Takové místo existuje a není jen jedno. Možná jste už někdy slyšeli o alternativě k domovu pro seniory nebo k domovu s pečovatelskou službou. Možná jste už někdy slyšeli o Senior parku? Pokud ano, tak je to právě to místo, které vám poskytne rodinné prostředí a samostatné bydlení v bezbariérových bytech 1+kk nebo 2+kk. Není tu pevný režim, není tu pevně určeno v kolik hodin máte jít spát, kdy se nasnídáte, kdy budete večeřet. Zda si necháte v noci otevřené okno nebo se budete dívat celou noc na televizi. Návštěvy tu mají dveře otevřené dokořán, dokonce i s přespáním a domácí mazlíček jistě bude dělat radost celému areálu. Připomíná vám to skutečný domov? Ano, přesně s tímto úmyslem byla taková místa založena. A dnes je už najdete v různých koutech celé České republiky.

Vedoucí areálu (jednoho z mnoha) Senior Parku v Hlušovicích blízko Olomouce Veronika Šolc k tomu dodává: „Nejsme pečovatelská služba, proto chceme umožnit člověku, kterému pomáháme, aby si co nejvíc věcí dělal sám, byl samostatný. Mnozí z nich se zde opět zapojí do aktivnějšího způsobu života. Kdo se stane závislým na péči svého okolí nebo se během let pobytu u nás bez cizí pomoci neobejde, může zůstat doma, v Senior Parku a my se o něj postaráme“.

Mít jistotu skutečného domácího prostředí, najít nové přátele, prožít spoustu nečekaných zážitků, dožít důstojné stáří v příjemném kolektivu, s úsměvem na tváři a s láskou v srdci si jistě zaslouží každý člověk.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *