V bezpečí potraviny uchová plastová dóza

Úmorná vedra, která letošní léto zažíváme, kladou i mnohem vyšší nároky na skladování potravin. Ty špatně skladované mohou vysoké teploty znehodnotit. A zkonzumované mohou stát za vznikem nepříjemných zdravotních potíží. 

Léto na skladování potravin klade poměrně vysoké nároky. Nejcitlivější v tomto ohledu jsou potraviny právě uvařené, popřípadě tzv. potraviny podléhající rychlé zkáze, tedy čerstvé maso, ryby a mořské plody. Ty nikdy nejezte prošlé, i kdybyste měli opravdu velký hlad. Bezpečné ale nejsou ani raw šťávy, nepasterované mléko a sýry, šunka, uzeniny a pochoutky z lahůdek, které i v ledničce vydrží jen pár dní. 

Skladování potravin v lednici

Zřejmě vás napadne „šup s tím vším do ledničky“. A už si možná neuvědomujete, že i tam výše zmíněné potraviny vydrží omezenou dobu. Proto starší potraviny patří dopředu, kde vám budou na očích a vy si uvědomíte, že je třeba je co nejdřív zpracovat či zkonzumovat. 

Pozor na mikrobiální kontaminaci

Ani v ledničce ale potraviny nejsou v bezpečí. Hrozí jim zde třeba tzv. mikrobiální kontaminace, kdy jeden druh potraviny „nakazí“ ten druhý. Vůbec to nejhorší, co můžete udělat, je dát vedle sebe syrové maso, ryby či drůbež (vše bez obalu) a ovoce, zeleninu či hotové jídlo. Zkrátka potravinu nezpracovanou vedle té určené k okamžité spotřebě. Tyto druhy by vždy měly být oddělené, jinak se může stát, že ta první (respektive šťáva z ní) kontaminuje tu druhou. 

Plastový box s víkem

Syrové maso proto za žádných okolností neskladujte bez obalu. Pokud ho zakoupíte v zabalené plastové vaničce, uložte ho v ní do spodní, tedy nejchladnější části ledničky. Pokud si maso z obchodu přinesete jen zabalené v papíru, přendejte ho do obalu náhradního. Ideální pro tento účel je plastový box s víkem, který je po uzavření v podstatě hermeticky uzavřený, což v praxi znamená, že do něho nevnikne vzduch. Ten je totiž počátkem jejich případné zkázy. Proto jsou vakuově (hermeticky uzavřené) obaly nejlepší zárukou trvanlivosti potravin. A kvalitní plastová dóza navozuje velmi podobné prostředí. Stejně dobře a dlouho v ní ale uchováte i hotová jídla, saláty či omáčky. Praktická je i na cesty, samozřejmě uložená v chladícím boxu.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *