Jaký med je pro vás lepší: manukový nebo medovicový?

Med je přírodní sladidlo, které miluje mnoho lidí po celém světě. Jeho velkou výhodou není jen skvělá chuť a vůně, ale také zdravotní přínosy. Dnes se podíváme na dva konkrétní druhy medu. Možná ani netušíte, kolik druhů tohoto sladidla existuje na světě. Následující druhy jsou velmi zdravé a chutné, ale bohužel o jejich existenci většina lidí vůbec netuší.

Lahodný med z Austrálie

Med z nektaru květů keře manuka patří mezi velmi zdravé varianty. Australský manukový med se vyznačuje hlavně antibakteriálními vlastnostmi, ale zároveň si na něm pochutnáte. Používat ho můžete klasicky do čaje, jogurtu nebo na chleba. Léčivé vlastnosti tohoto medu jsou ovšem ceněny nejvíce a je to také hlavní důvod, proč si lidé klidně připlatí za jeho konzumaci. Obsahuje totiž hodně methylglyoxalu (MGO). Díky tomu je velmi efektivní pro:

  • léčbu infekcí,
  • hojení ran,
  • podporu imunitního systému.
Manukový med

Lesní poklad

Další je speciální med, který se sbírá z listů a kůry stromů. Lahodný medovicový med pochází z výměšků hmyzu. Kvůli svému sběru je poměrně vzácný, a proto je také dražší než jiné druhy. Typická je pro něj tmavší barva a bohatší, lehce kořeněná chuť. Z tohoto důvodu je ideální pro všechny, kdo si vážně chtějí pochutnat na přírodním sladidle. Stejně jako jiné druhy medu, také tento obsahuje hodně antioxidantů a aminokyselin, které podporují imunitní systém.

Jaký z medů je lepší?

Oba medy mají prakticky stejný vliv na zdraví. Oba obsahují hodně vitamínů, minerálů a antioxidantů. Podporují imunitní systém a celkové zdraví organismu. Rozdíl najdete hlavně v chuti. Med z manuky je sladký a má hořkou chuť. Na druhou stranu lesní med je bohatý, zemitý a skvěle se hodí do marinád nebo omáček. Australská varianta je mnohem lepší do čaje nebo jogurtu, protože je mnohem sladší. Záleží tedy pouze na tom, jakou chuť si chcete užít a jak ho chcete používat.

Zdroj obrázku: Maridav / stock.adobe.com


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *