Ten, kdo se snaží změnit vše kromě sebe sama, utrácí život v marném snažení - RETEL.cz

Právě probíhají krajské a senátní volby. Jsou lidé, kteří volí politiky s nadějí, že pak to bude lepší. Patřím mezi ty, kteří je nyní volí s vědomím, že pak to bude stejné.

Toto přesvědčení nestavím na konspiračních teoriích, které tvrdí, že v dnešní době jsou politici pouhou bezmocnou loutkou v rukách těch opravdu mocných kdesi za oponou. Neodvíjím jej ani od předpokladu, na kterém někteří lidé také staví, že když se se společností tu a tam pořádně nezamíchá, vypluje vzhůru na hladinu ta největší špína.

Myslím si to proto, že stav rozvoje společnosti, který ukazují sociologické a psychologické průzkumy, mi neposkytuje důvody věřit tomu, že jsme schopni si ze svého středu a do svého čela vybrat schopné, čestné, spravedlivé, laskavé a soucítící lidi, kteří budou naši zemi spravovat s péčí řádného hospodáře, a kteří nás budou inspirovat, motivovat, a to zejména osobním příkladem, v tom směru, aby se naše země stala pro nás pro všechny lepším místem pro život. A kteří nám, když se budeme cítit unaveni, bez váhání podají laskavou a silnou ruku. Jsem názoru, že dokud se nezměníme my sami, bude to stejné.

Pokud budeme myslet a cítit tak, jak jsme dosud mysleli a cítili, budeme se chovat, jako jsme se dosud chovali, a tudíž budeme dostávat od života to, co jsme dosud dostávali. Včetně našeho výběru - našich zastupitelů.

Změna musí začít, jinak to nejde, v nás samých.

Chceme lepší budoucnost, lepší politiky? Tak se, jako první bod změny, o dost lépe starejme o naše děti. Provedené výzkumy dětí ukazují, že v tom nejsme tak dobří, abychom si mohli spokojeně mručet.

Kolik času s nimi trávíme? Jak moc nás zajímají jejich problémy, očekávání, tužby a sny? Jak často jim na sobě samých demonstrujeme to, co na lidech, na které myslíme s láskou či vděčností, oceňujeme?

Zkrátka a dobře, měli bychom se změnit tak, že když budou naše děti hovořit o lásce, soucitu, laskavosti, porozumění, férovosti, čestnosti a odvaze, budou při tom myslet na nás.

Naučme je také, jak by tohle měli předávat svým dětem.

A až tohle bude? Pak už to bude, o tom není sporu, lepší.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení