Jak vybrat sídlo společnosti – jaké náležitosti sídlo obnáší?

Chcete se dozvědět, jak vybrat sídlo společnosti? Pak jste tu správně! Jaké legislativní předpisy se týkají sídla a co určují? V neposlední řadě se dozvíte, jaké jsou pro a proti tomu, mít sídlo u sebe v bytě.

Jak vybrat sídlo společnosti – co o sídle říká zákon?

Tato problematika je upravena ve dvou zákonících – Občanském zákoníku a Obchodním zákoníku.

Právo ČR definuje sídlo jako adresu, na které se právnická osoba skutečně nachází.

Pozor: neplést s provozovnou! Provozovna je naproti tomu prostor, ve kterém se vykonává podnikatelská činnost. Na rozdíl od sídla, provozovnu nemusí mít každá podnikatelská jednotka.

Existence sídla je mimo jiné podmínkou pro vznik společnosti a každá společnost může mít pouze jedno.

Zákonem nařízené povinnosti sídla jsou:

· Označení názvem a identifikačním číslem společnosti

· Splnění povinnosti přebírání písemností zasílaných na danou adresu

· Umožnění kontaktu s veřejností a státními úřady na adrese sídla

· V momentě, kdy dojde ke kontrole ze strany státní správy, bude nutné prokázat vlastnické nebo užívací právo k prostorám

Než se dáte do konečného výběru, projděte si všechny souvislosti a náležitosti, které musíte splnit. Výběr vhodného sídla, mimo jiné, vychází z předpokladu splnění všech těchto náležitostí.

Jak se vyhnout poplatkům za změnu sídla?

Jelikož je nezbytné zapsat sídlo do obchodního rejstříku, jeho změna se vám může prodražit. Je tu však klička, jak to obejít. V zakladatelské listině stačí uvést pouze město, tedy bez ulice a popisného čísla.

Pro vás to znamená, že pokud měníte sídlo pouze v rámci města a neuvedli jste celou adresu do zakladatelské listiny, nemusíte tak tento dokument upravovat. Pouze změnu se všemi náležitostmi ohlásíte.

Sídlo u sebe v bytě – pro a proti

Budete při své podnikatelské činnosti skoro pořád v terénu, nebo podnikáte přes internet? Pokud si plánujete založit společnost, ale víte, že kancelář příliš nevyužijete, byl by pro vás pronájem kanceláře zbytečný náklad. Existuje vícero důvodů, proč v současnosti nepotřebujeme kanceláře.

Jako jedna z levnějších alternativ se jeví umístění sídla u sebe doma. Vypadá to, že si stačí zřídit provizorní kancelář a je to. Jenže tak jednoduché to zas není. Mít kancelář doma má své výhody i nevýhody. Podívejme se blíže na 2 nejdůležitější aspekty:

· Riziko exekuce

Exekutoři nemají povinnost zkoumat, komu patří majetek umístěný na dané adrese, kde mají exekuci provádět. Pokud by k vám přišli, může se snadno stát, že začnou zabavovat techniku i nábytek nejen ve vlastnictví společnosti, ale i váš soukromý.

Tomu, aby vám v takovém případě majetek skutečně zabavili, zabráníte jedině prokázáním vlastnictví, např. kupní smlouvou. Jenže to je mnohdy velmi problematické. Sami za sebe se zamyslete, ke kolika věcem u vás doma nějaký doklad máte?

K takovému zabavování může nastat nejen, když bude exekuce uvalena na firmu, ale i na libovolného člena domácnosti.

· Reprezentace vaší firmy

Společnost, která potřebuje skutečně reprezentativní prostory, určitě nebude uvažovat o umístění sídla v bytových prostorách, proto je tento odstavec věnován spíše podnikatelům, pro které je sídlo jen zákonnou povinností.

Jelikož je tato adresa veřejnou informací dohledatelnou v obchodním rejstříku, mohou nastat i neohlášené návštěvy zákazníků a institucí. Prostě zazvoní na adrese a budou rušit majitele domu, ostatní členy domácnosti, sousedy atd.

Dále je firma při jednání s jakýmkoliv úřadem povinna zajistit prostory tomu odpovídající. Taková návštěva v domácnosti, kde je pes, děti apod., může být zvláště nepříjemná až kontraproduktivní.

Dobře zvažte tyto aspekty, než se rozhodnete, jakou adresu vyžijete.

Tip na konec: pokud ještě uvažujete, kterou adresu si vyberete, popřemýšlejte i nad možností virtuálního sídla. Tato možnost je výhodná zvláště pro ty, kteří nepotřebují fyzickou kancelář stále k dispozici a zároveň ocení lukrativní adresu, např. v Praze. Mějte se však na pozoru, abyste tím naopak neztratili důvěryhodnost, neboť nespolehliví plátci daní často využívají virtuální sídla.

Byl vám tento článek přínosný? Podělte se o svůj názor s námi v komentářích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *