V Pražské mincovně můžete vidět unikátní repliku Svatováclavské koruny

replika Svatováclavské koruny

Až si budete plánovat cestu do Prahy, udělejte si prosím, místo v časovém plánu i na návštěvu prodejní galerie Pražské mincovny v Obecním domě, která je otevřena od 6.května 2013.

Naleznete tam vystavené mince z celé produkce Pražské mincovny, zlatých a stříbrných mincí, které vznikali po celou dobu fungování mincovny, ale i investiční zlaté mince, kde se potkává svět umění se světem finančnictví. 

Medaile a plakety

Mince ČNB, jsou určeny pro sběratele a jsou vydávány k různým státním, historickým a kulturním událostem. ČNB taktéž vydává i medaile a plakety z drahých kovů. Při jejich zakoupení investujete nejen do ceny kovu, ale díky tomu, že každá takto vydaná edice mincí či pamětních medailí je přísně limitovaná, získáváte sběratelský kousek se vzrůstající hodnotou. Veškeré takto vydané mince splňují podmínky ČNB pro ražbu mincí.

Mincovna vydává i medaile z drahých kovů nejvyšší kvality a nabízí i zakázkovou výrobu mincí, pamětní mince, mince na jména, medaile, plakety a české nevydané mince, pro jejíchž výrobu je použito ručně leštěných razidel. Jedná se tedy o čistě rukodělnou práci, kterou si zde mohou objednat obce, firmy, spolky i soukromé osoby.

Koruna české státnosti

V galerii Pražské mincovny je vystavena i unikátní replika Svatováclavské koruny. Vydáte-li se vchodem vedle Prašné brány, můžete si ji prohlédnout v klidu, bez front a čekání. 

Koruna české státnosti se vyráběla ručně, přesně podle tradičních pracovních postupů středověkých zlatníků. Věrné jsou i dokonalé kopie drahých kamenů. Tuto repliku vytvořil turnovský zlatník Jiří Urban a práce na ní mu trvala přes devět měsíců. Koruna je vyrobená ze stříbra a následně byla pozlacena.

Replika koruny je tak věrná, že jsou na ní precizně vyvedené dokonce i vady a poškození, které na sobě originální svatováclavská koruna má. 

Zajímá vás, jakou souvislost má koruna české státnosti s mincovnou? Upravená Svatováclavská koruna je přece dominantou každé korunové mince ČNB. Je tak nejen symbolem naší měny, ale i českého mincovnictví.

Až tedy pojedete do Prahy, stavte se v Obecním domě. Zde je Svatováclavská koruna připravena ke zhlédnutí bez front, přičemž vstupné je zdarma.

replika Svatováclavské koruny
replika Svatováclavské koruny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *