5 nepravd, které mezi lidmi kolují o rekuperaci

Pravda o rekuperaci

Co byste řekli na zařízení, které by vám umožnilo efektivně vyvětrat a k tomu i místnost dostatečně vyhřát? Právě to dokáže rekuperační jednotka. A zdaleka nejen to.

Z technologického hlediska je rekuperace zpětné získávání tepla. Vnitřní rekuperační jednotka v interiéru nasaje vzduch, pošle ven, tam ho vymění za vzduch čerstvý a ten přivede do interiéru. Opravdu velmi laicky řečeno.

Větrání bez tepelných ztrát

Jedná se tedy o velmi efektivní způsob větrání bez zbytečných tepelných ztrát. Ten patřičně oceníte především v zimním období, kdy větrání otevřenými okny poslední rok mnohé domácnosti přišlo na nemalý peníz. Například rekuperační jednotka Aldes, kterou najdete v portfoliu firmy 4 Heat, v tomto ohledu dokáže ušetřit až 70 procent nákladů na vytápění

Vyvracíme mýty o rekuperaci

Na internetu bohužel o rekuperaci koluje celá řada mýtů a polopravd, která se v následujícím článku pokusíme uvést na pravou míru. Zkrátka a dobře vyvracíme mýty o rekuperaci – 5 nepravd, které kolují mezi lidmi.

rekuperace

Mýtus č. 1 – s rekuperací se nesmí větrat

A proč by se nemohlo? I s rekuperační jednotkou si můžete okna otevřít třeba dokořán. Ale není to nutné, což jistě oceníte především ve zmíněném zimním období. Zkrátka máte možnost volby.

Mýtus č. 2 – rekuperce je vhodná jen na větrání

Nejenom na něj. Již v úvodu jsme zmínili, že rekuperační jednotka interiér i dobře vyhřeje. Ona toho ale dokáže mnohem víc. Například dokáže odfiltrovat až 99 procent bakterií, virů a jemného prachu, což ocení nejenom alergici, ale i ti žijící ve městech a prašném prostředí.

Mýtus č. 3 – v létě je třeba jednotku vypnout

Ani to není třeba. Obzvláště pokud vám je doma k zalknutí, nebo se chcete ochránít před krvežíznivými komáry. Rekuperační jednotka je schopna interiér ochladit až o 40 procent.

Mýtus č. 4 – v novostavbách je povinná

Není. Je sice pravda, že od 1. ledna 2021 jsou v platnosti přísnější pravidla pro energetickou náročnost budov, povinnou rekuperaci v budovách v nich ale nenajdete.

Mýtus č. 5 – jednotka naruší interiér

Nemusí. Můžete ji totiž šikovně skrýt třeba do technické místnosti, nebo skříně.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *