Víte, na jakém principu fungují krátkodobé půjčky a kdo je může využít

Jak funguje krátkodobá půjčka

V dnešní době se s půjčkami setkáváme téměř na každém kroku. Objevují se v televizi, jako reklamy na internetu, mohou se o nich bavit kolegové v práci. Pokud jste v situaci, že nad půjčkou uvažujete, ale máte v hlavě strašáka, že ji nedokážete včas splácet, dostanete se do dluhové pasti nebo se zadlužíte na dlouhé roky dopředu, ideálním řešením by pro vás mohla být krátkodobá půjčka. V následujících řádcích se zaměříme na to, v čem spočívají její hlavní výhody, kdo ji obvykle poskytuje a jak vůbec probíhá její vyřízení.

Hlavní výhody krátkodobé půjčky

Rychlost a snadné sjednání: Předním důvodem, proč si lidé krátkodobou půjčku obvykle zvolí, je obvykle její snadné sjednání. Tento typ půjček mohou zajišťovat nejen banky, ale i nebankovní společnosti, což znamená, že na tento typ finanční výpůjčky mohou dosáhnout i lidé, kteří nemají na klasické půjčky nárok, protože například nemohou doložit výši nebo zdroj svých příjmů nebo jsou uvedeni v registru dlužníků. S tím souvisí i rychlé vyřízení půjčky, pro její získání totiž nemusíte navštívit osobně banku ani dokládat velké množství potřebných potvrzení. Nebankovní půjčky lze sjednat z pohodlí domova, online, díky webovým stránkám. Další možností je také vyřízení přes sms či telefon. 

Bez dlouhodobého zadlužení

Krátkodobé půjčky, jak už jejich název napovídá, nepředstavují velký finanční obnos a jejich splatnost je obvykle měsíční, tedy do 30 kalendářních dnů. Obvykle slouží k překlenutí těžkého období nebo nenadálé krizové situace, takže je můžete například využít na opravu rozbitého vozu, zaplacení zapomenuté složenky nebo k nutné drobné rekonstrukci bytu. Protože se ale jedná o neúčelné půjčky, tedy nejsou sjednávány za určitým účelem, můžete peníze využít i na dovolenou či nákup vánočních dárků. Banku ani společnost, která vám půjčku poskytne, nezajímá účel, na který finanční prostředky využijete.

Možnost individuálního nastavení

Mikropůjčky jsou také mnohdy pružnější, než ty klasické. Žadatel má obvykle možnost vybrat si v určité hranici libovolnou částku, kterou si půjčí, stejně jako možnost upravovat si výši splátek i samotného splácení.

S čím je dobré u krátkodobé půjčky počítat?

Nejprve si zkusíme shrnout základní informace. Krátkodobé půjčky jsou určeny na krátké období, zpravidla jednoho měsíce, ale v případě potřeby je možné zvolit i jiný individuální termín. Můžete je vyřídit z pohodlí domova a v relativně krátkém čase, zpravidla během jednoho dne. Většina společností si za žádost ani vyřízení půjčky neúčtuje žádné poplatky. Například společnost Ferratum Money nabízí krátkodobou půjčku Ferratum Credit, terá funguje na principu kontokorentu a umožňuje žadatelům vypůjčit si částku v rozmezí od 2500 Kč až do výše 80000Kč. Využít ji může každá osoba mezi 20 až 85 lety, která je zároveň občanem České republiky a nemá u společnosti Ferratum žádné nevyřízené pohledávky.

Pokud se pro krátkodobou půjčku rozhodnete, je dobré počítat i s RPSN a výší úroků. Tyto položky se mohou u každé společnosti lišit, zpravidla jsou ale vyšší než u klasických půjček. Může za to fakt, že výše obvyklých úroků by díky kratší výpůjční době a menší částce nebyla schopna pokrýt veškeré potřebné výdaje poskytovatele půjčky. Dalším faktem je, že krátkodobé nebankovní půjčky jsou obvykle poskytovány i lidem, kteří by nedosáhli na tu klasickou, a to z důvodů, které jsme si uvedli výše. Proto zde hrozí vyšší riziko, že nebudou tito lidé schopni splatit půjčku v předem stanoveném řádném termínu. Je tedy dobré zvážit, jak velkou částku si chcete půjčit, na jak dlouhou dobu a dobře si propočítat, jakou celkovou sumu budete ve finále muset zaplatit. 

Jak funguje krátkodobé půjčky

Jak probíhá sjednání půjčky v České republice?

V České republice není legislativně nijak zakázáno poskytování krátkodobých půjček, ať už bankami nebo nebankovními společnostmi. Výše RPSN není v zákoně také stanovena na přesnou výši, je však jasně uvedeno, že tuto výši musí klient znát ještě před uzavřením smlouvy. Často ji tak můžete objevit i v reklamních nabídkách či inzercích. Nabídky společností se ale mohou v mnoha ohledech lišit, proto je vždy dobré si zjistit všechny dostupné informace. Než smlouvu o krátkodobé půjčce podepíšete, zjistěte si všechny podmínky, abyste nebyli překvapeni a nemuseli jste platit nejrůznější poplatky a penále. V každém případě je dobré vybrat si takovou společnost, která má na internetu i mezi lidmi dobré reference, ideálně funguje i mimo Českou republiku a je spolehlivá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *