V Česku rostou nehody na motorkách. Zranění jsou smrtelná

Nehody na motorkách

V posledních červnových týdnech zaznamenáváme poměrně teplé počasí, a to i přes lokální přívalové deště. Také start motorkářské sezóny začal letos poměrně brzy, přičemž dosavadní průběh vykazuje, že statistika nehod motorkářů bude horší než loni.

Statistiky jsou neúprosné

Loni zahynulo během prvních 4 měsíců na motorce 12 lidí, letos už je to téměř 20 osob. Nárůst je tak o 67 %, přičemž to nemůžeme hodit na vrub pouze teplejšímu počasí. Jen během dubna totiž zemřelo 15 lidí. Příčiny smrtelných nehod jsou léta stejné a notorické. Jedná se o:

  • Nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky a svým schopnostem
  • Nedání přednosti v jízdě na křižovatce

Těch důvodů je ale mnohem více, přičemž velmi často souvisejí s vysokou rychlostí motocyklů, s čím nepočítají mnozí řidiči automobilů. Pokud například motorkář dvojnásobně nebo trojnásobně překročí povolenou rychlost v obci, často se stane, že jej řidič automobilu přehlédne nebo zkrátka nepočítá s tím, že se k němu motocykl přibližuje mnohem rychleji, než by očekával.

Jsou tady i kuriozity

V dnešní době by se dalo říci, že na bezpečnost by měl každý dbát především. A to už ze samotného důvodu hustoty současného provozu na pozemních komunikacích, který je velmi výrazný. Přesto se však najdou takoví hazardéři, kteří jedou třeba bez přilby, načež se následně smutně zapíší do statistik smrtelných nehod. Výrazněji se u řidičů motocyklů projevují také sklony k řízení pod návykovými látkami, jako je třeba alkohol.

nehody na motorce

Řidiči automobilů nejsou bez viny

Při tom všem je potřeba připomenout, že zhruba 40 % nehod, kde došlo ke střetu s motocyklem, jde na vrub řidičů automobilů. Jako nejčastější důvod nehody je přehlédnutí, a to například při předjíždění, když si řidič nevšimne předjíždějícího motocyklu jedoucího stejným směrem a může dojít k bočnímu střetu.

Článek vznikl ve spolupráci s magazínem PRO-MUZE.CZ, který vás provází chlapským světem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *