Víno k létu patří. Nejlépe vychlazené, nemyslíte?

Víno k létu patří

Máte rádi víno? A jaké nejvíce? Bílé, červené, šumivé? K létu patří prakticky všechna. Záleží na tom, jakou máte momentálně chuť. Stejně tak se dle některých sommelierů nemusíte svazovat tvrzením, že bílé se hodí k bílým masům a červené k červeným. Zkrátka pijte víno, které vám, milé dámy a pánové, chutná.

Víno je snad nejznámější alkoholický nápoj. Nápoj, který lidstvo spolu s pivem konzumuje snad od nepaměti. Na trhu se ovšem setkáte s víny různých cenových relací. Lahvinku pořídíte za stovku, dvě, tři i za tisícovku. Jaký je mezi těmito víny rozdíl?

víno léto

Co určuje cenu vína?

Cena vína, jak vám potvrdí nejeden vinař, začíná již na samotné vinici. Ovlivňuje ji nejenom původ hroznů samotných, ale i kvalita půdy, v níž hrozny vyrůstají, nadmořská výška, v níž se vinice nachází, její stáří, délka slunečního svitu, jež se hroznům dostává, a mohli bychom pokračovat. Kvalitu vína a s ní související cenu ale ovlivňuje i jeho ročník. Stejně jako trh jako takový, především nabídka a poptávka.

Je lepší bílé, nebo červené?

Na tuto otázku neexistuje odpověď. Respektive existuje, ale je čistě individuální. Kolik v podstatě lidí, tolik názorů na víno. Jeden zkrátka upřednostňuje bílé víno, druhý nedá dopustit na červené víno. Znamená to však, že jeden mok je lepší než ten druhý? Nikoliv. Byť existují různé vědecké studie týkající se prospěšnosti vína jako takového. Abychom se nepohybovali na tenkém ledě, je na místě hned na začátku upozornit, že víno je alkohol a konzumace alkoholu prospěšná není. Nedávno však byla publikována zajímavá studie, která říká, že přiměřená konzumace bílého vína za určitých okolností může být pro konzumenta prospěšnější než konzumace vína červeného. Za tímto zjištěním stojí menší, a tím pádem snadněji vstřebatelné antioxidační molekuly bílého vína (ve srovnání s vínem červeným).

Šumivé víno, nebo sekt? Obojí!

Speciální kategorií je šumivé víno, neboli klasické sekty. Pozor, nejedná se apriori o šampaňské, kterým rozumíme pouze a jedině víno z francouzského Champagne! Tato vína jsou nedílnou součástí oslav všeho druhu, ať již se jedná o narozeniny či příchod Nového roku. Takové vychlazené Prosecco je však ideálním nápojem i pro teplé letní večery. Nebo byste raději něco silnějšího? V tom případě na řadu přicházejí destiláty, ať již se jedná o různé druhy whisky, bourbony, brandy a pálenky. Své příznivce však mají i destiláty ovocné (slivovice, meruňkovice, třešňovice) a na adrese: https://www.vinoadestilaty.cz/destilaty-alkohol/ jsou k mání i jedinečné destiláty vinné (Pálava, Tramín, Rulandské šedé).

Jak vidíte, rozhodně je z čeho vybírat. Na suchu tedy letošní léto rozhodně být nemusíte. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *