Kde ušetřit při provozu auta?

Kde ušetřit při provozu auta?

Pohodlí a flexibilita, které nám dává vlastnictví auta, jsou věci, za něž musíme něco zaplatit. A není třeba předstírat, že tomu tak není. Ba právě naopak, i když pomineme pořizovací náklady, provoz auta se může docela prodražit. Stejně tak je ale pravda, že řada lidí své auto „přeplácí“. Přitom by v jejich případě stačilo změnit jen pár věcí a provoz auta pro ně může být významně levnější.

Kde hledat úspory? V papírech!

Mluvíme-li v souvislosti s provozem auta o úsporách, máme na mysli jak techniku jízdy, tak údržbu stejně jako „papírové“ záležitosti. A právě papírováním můžeme ve výčtu potenciálních úspor začít. Patříte-li totiž mezi ty, kteří si k zákonem danému povinnému ručení obstarali i havarijní pojištění, máte sice klidnější spaní, ale také na něj ročně vydáváte nemalé částky. Co když jde ale snížit?

V první řadě se vyplatí ceny havarijního pojištění porovnat a teprve potom vybrat to nejvýhodnější. V dnešní době již to za vás navíc umí udělat internetové srovnávače. Možná budete překvapeni, že za pojištění můžete platit i méně. Řada lidí si navíc neuvědomuje, že s tím, jak jejich auto stárne, mohou po pojišťovně požadovat aktualizaci smlouvy a snížení poplatku.

Příprava vozu

K tomu, aby vaše vozidlo jezdilo maximálně efektivně, je třeba aby bylo v dokonalém technickém stavu. I problém, který není na první pohled patrný a jízdu zdánlivě nikterak nekomplikuje, může ve skutečnosti efektivitu jízdy snižovat. Kontrolujte proto pravidelně třeba vzduchové a palivové filtry.

Stejně jako vy chodíte na prevenci k zubaři, vyplatí se na ní občas poslat i auto. Na co ale služby servisu nepotřebujete je kontrola tlaku v pneumatikách a jejich případné dofouknutí. Jízda na podhuštěných pneumatikách totiž spotřebu zvyšuje opravdu značně.

Kde ušetřit při provozu auta?

Technika jízdy

Ušetřit se dá hodně i na technice jízdy. Asi nebude překvapením, že přílišné drcení plynového pedálu není pro efektivní jízdu pravé, stejně jako styl plyn-brzda. Snažte se jezdit plynule a pokud vaše auto disponuje tempomatem, neváhejte jej využívat.

Pokud to jde, vyplatí se vaši jízdu dobře načasovat. Jízda mimo špičku, při které se vyhnete poskakování v kolonách, bude obecně úspornější s nižší spotřebou.

Před jízdou také vyndejte z auta zbytečný náklad. Řada lidí auto používá jako jistý druh odkládacího prostoru a potom sebou vozí naprosto zbytečně zátěž, která také zvyšuje spotřebu. To dělá i jízda s otevřenými okénky, rozmyslete si proto, zda je opravdu nutné jezdit s frajersky vystrčeným loktem.

V neposlední řadě je potom na místě podotknout, že nejúspornější jízda je ta, kterou vůbec nevykonáte. Pokud jste zvyklí jezdit autem na nákup přes dva bloky, možná byste se divili, kolik vás tyto jízdy v průběhu roku vlastně stojí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *