Jak čistit dřez běžnými surovinami – dostupné tipy a triky do každé domácnosti bez chemických přípravků

Jak čistit dřez bez chemických prostředků

V dnešní době jsme ohleduplnější k přírodě a snižujeme dopad svého způsobu života na životní prostředí, a proto přinášíme pár rad, jak čistit dřez běžnými surovinami bez použití jakéhokoli chemického přípravku. Chystáte se na generální úklid? Nyní vám postačí pouze běžně dostupné suroviny, které najdete ve své domácnosti. A navíc také ušetříte za speciální čisticí prostředky. Ty už teď nebudete potřebovat! Pokud vám není příroda ukradená a nechcete se vystavovat rizikovým látkám, které jsou v přípravcích obsaženy, vyzkoušejte následující vychytávky.

Jak čistit dřez běžnými surovinami? Řekněte NE chemii!

Ve většině domácností využíváme přípravky, které jsou běžně dostupné v drogériích. Jejich složení ale obsahuje látky jako chlor nebo čpavek. V krajním případě, jako je například výskyt plísní, je jejich použití nevyhnutelné. Avšak k běžnému úklidu je nepotřebujeme. Generace našich babiček jistě takové rozmanité možnosti neměla, a přesto si vždy vystačila s šetrnější a funkční alternativou. Značnou výhodou je také fakt, že všechny tyto suroviny najdete doma. Jedná se o následující:

· sůl,

· citron,

· ocet,

· jedlá soda,

· prášek do pečiva,

· olivový olej.

Jak čistit dřez

Sůl jako univerzální pomocník

Kuchyňskou sůl mají doma opravdu všichni. Věděli jste, že má v domácnostech mnohostranné využití? Jedním z mnoha je také to, že pomáhá vyčistit jakýkoli povrch. Postačí, když celý kuchyňský dřez posypete a s pomocí houbičky pořádně vydrhnete. Sůl vám pomůže vyčistit zaschlý či nahromaděný tuk.

Citron

Ať je venku teplo či zima, citron najdete v lednici vždy – do osvěžující limonády nebo teplého čaje. Věděli jste, že může být také užitečný pomocník při úklidu? Nakrájejte si citron na kolečka a přetřete s nimi párkrát baterii. Výsledkem je dokonalý lesk. A jestli vás trápí usazený vodní kámen ve dřezu, zkuste oloupat kúru a spolu s vařící vodou nechte odmočit. Usazenina z vodního kamene se krásně uvolní. Navíc vám kuchyňský dřez svěže provoní!

Ocet

Pokud vám na vodní kámen nepomohl citron, vyzkoušejte silnější kalibr. Ocet je znám pro svůj 4-18% obsah kyseliny octové, která má všestranné využití při dezinfekci domácností. Když je vodní kámen opravdu silný, naneste větší množství na postižená místa a nechte několik minut působit. Ačkoli to není zápach příjemný, funguje skvěle. Stačí jen setřít, omýt vodou a požadovaný lesk je zpět. Ale buďte opatrní, vysoká koncentrace kyseliny octové může být nebezpečná pro vaši pokožku a sliznice. V takovém případě ocet nařeďte vodou nebo použijte ochranné gumové rukavice.

Jedlá soda a prášek do pečiva

Tyto dvě bílé, krystalické suroviny mají i jiné využití než jen při pečení sladkých dobrot. Při úklidu jsou to takoví bráchové – když nemáte jedno, můžete jej nahradit druhým. Oba nám pomohou s čištěním ucpaného dřezu. Nechce se vám manuálně čistit odpad v kuchyni? Postačí vám právě soda nebo prášek do pečiva. Pokud je znečištění opravdu silné, nasypte celé velké balení sody či několik sáčků prášku do pečiva do odtoku a zalijte horkou vodou. Nechte chvíli působit a v případě potřeby proces opakujte. Tyto sypké zázraky rozpustí zbytky jídla a vyčistí tak odtokové trubky.

Pokud se vám z dřezu line nepříjemný zápach, přidejte k jedlé sodě či prášku do pečiva trochu octa. Opět zalijte vařící vodou a nechte působit. Buďte opatrní, tato chemická reakce je poněkud silnější. Nepanikařte, když to začne probublávat či trošku prskat, je to naprosto běžné. Tato kombinace vám zajistí nejen čisté odpady, ale také zneškodní veškerý zápach, který vám znepříjemňuje chvíle strávené v kuchyni.

Jak čistit dřez bez chemie

Olivový olej

Pokud chcete, aby byl váš úklid „tip ťop“ a vše se jen lesklo, šáhněte po olivovém oleji. Jistě víte, že je to zdravý pomocník v kuchyni. Ale také vám pomůže vyleštit skvrny z nerezového dřezu. Naneste pár kapek na hadřík a přetřete. V případě, že jsou skvrny znatelnější, naneste oleje více a opakovaně potírejte zanesená místa.

Naše tipy a triky k běžnému vyčištění dřezu spočívají pouze v běžně dostupných surovinách. Přiznejme si, že sůl, citron, sodu či olivový olej máme doma jistě všichni. Teď víte, jak je možné je využít jinak než jen k přípravě různých pokrmů! Všechny tyto prostředky také můžete využít při úklidu celé domácnosti! Máte i vy od své babičky nějaký alternativní a osvědčený způsob využití věcí, co najdete doma? Budeme rádi, když se o něj s námi podělíte a inspirujete i ostatní, že to jde jinak – jednodušeji, přírodněji, a hlavně levněji!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *