Rozlučte se zaschlým inkoustem, přivítejte laserové tiskárny

Kolikrát jste se zaťatými zuby či pocitem beznaděje koukali na nefunkční tiskárnu z důvodu zaschlého inkoustu? Pravděpodobně mnohokrát. Je na čase udělat radikální změnu. Pořiďte si laserovou tiskárnu. Přinášíme vám tipy, proč se vyplatí.

 

Inkoustové tiskárny a občasný tisk

 

Ucpání trysek tiskových hlav je jednou z nejčastějších poruch běžných inkoustových tiskáren. Důvodem je delší odstávka tiskárny. Zbytky inkoustu ulpělé při posledním tisknutí na koncích trysek postupně zasychají a vytvářejí na jejích koncích neprostupnou bariéru. 

 

Jedním z řešení, jak takové situaci předejít, je pravidelné automatické čištění tryskových hlav. Jde o běžnou funkci většiny tiskáren. Problém je však v tom, že čištění se provádí “prostříknutím” trysek inkoustem z cartridge. Zvyšujete tak jeho spotřebu. Asi už tušíte, že inkoustová tiskárna nemusí být vhodným partnerem pro ty z vás, kteří tisk využívají jen zřídka. 

 náplně do tiskáren

Pro občasné tiskaře je laserová tiskárna

Ideálním řešením pro příležitostné tiskaře je laserová tiskárna. Už jen proto, že zaschnutí u ní prakticky nehrozí a pořizovací ceny jsou velmi nízké. Rozumnou

laserovou tiskárnu dnes již koupíte za 1 500 Kč. Pozor na to, že i laserová tiskárna má své výhody a nevýhody. Jaké to jsou?

 

Výhody laserových tiskáren

 

Stálý tisk o vysoké kvalitě - tak by se daly ve zkratce charakterizovat laserové tiskárny. Pro laserové mašinky ještě navíc hovoří fakt, že jejich tvorba je stálá v čase a jen tak nevybledne.

 

“Laserovky” oceníte především v případech, kdy nejčastěji tisknete dokumenty v odstínech černé a bílé. Vhodné jsou jak pro pravidelné, tak příležitostné uživatele. Tonery do laserových tiskáren totiž nevysychají a vydrží i několik let. 

 

Ve srovnání s inkoustovými tiskárnami jsou velmi ekonomické. Platí to i v případech kdy je pořizovací cena náplní do tiskáren vyšší než u inkoustových bratříčků. Důvodem je přepočet nákladů na jednu vytištěnou stránku A4. V takovém srovnání totiž vyhrávají laserové tiskárny na plné čáře. 

Při svém výběru však pečlivě zvažte nejen pořizovací cenu samotné tiskárny, ale i ceny originálních tonerů. Podívejte se, zdali se k vámi zvolenému modelu vyrábějí i kompatibilní náplně. Dnes již mají velmi podobnou výtěžnost jako originály, ale jejich pořizovací cena je výrazně nižší. 

 

Tip: Pokud tápete, pro které tiskárny jsou dostupné kompatibilní náplně, obraťte se na Miroluk. Jde o speciálku s e-shopem a prodejnami tonerů v Praze a Plzni

 

Nevýhody laserových tiskáren

 

Laserové tiskárny jsou nevhodné pro ty z vás, kteří chcete tisknout především fotografie nebo obrázky. Chcete-li při takovém tisku dosáhnout prvotřídní kvality, pak nemáte jinou možnost, než sáhnout po inkoustové tiskárně. Jen tak se přiblížíte kvalitě fotek, na jaké jste zvyklí z běžných fotolabů. Pozor však na náklady - je totiž dost dobře možné, že profesionální vyvolání fotek bude stále méně než domácí vytištění. Dobře tedy zvažte, zdali se zohlednění tohoto faktoru vyplatí. 

 

Pokud se rozhodnete pro laserovou tiskárnu, počítejte s jejími většími rozměry. Dobře zvažte, kam ji umístíte tak, abyste se vždy pohodlně dostali k výměně náplní nebo doplnění papírů.