Hudba je lékem, který nenajdete v lékárnách

Není sporu o tom, že hudba má na člověka nesmírný vliv. Dokáže navodit různé pocity – rozveselit, když jste smutní, nabudit, když jste unavení či uklidnit, pokud se zrovna necítíte ve své kůži. Může nás tvarovat a měnit. A může nás také léčit.


 

Léčba na běžné nemoci

To, že hudba dokáže napravit momentální emocionální stav, je jasné. Existuje však mnohem více oblastí, kde lze léčbu muzikou aplikovat. Nedávno například vyšel dokument o lidech, kteří trpí demencí. Pacientům byla v pravidelných dávkách „podávána“ prostřednictvím sluchátek jejich oblíbená hudba a oni se postupně začali lepšit. Pozitivní reakce byla patrná hlavně ze způsobu, že najednou dokázali ožít. Častěji si zpívali, začali si písničky asociovat se svými vzpomínkami z minulosti a dokonce volněji konverzovali s ostatními lidmi.

Motivace a výzva

Hudba má také významný vliv na sportovce. V roce 2005 byl učiněn výzkum, který zkoumal výkony sportovců, kteří při tréninku poslouchali hudbu a ty, kteří tak nečinili. Výsledky přinesly zajímavé zjištění. Hudba dokázala zvýšit sportovní výkon až o 20%. Pro srovnání je to stejně, jako kdyby před cvičením požili povzbuzující látky. Přitom stačí tak málo – rytmická, dynamická hudba pouštěná do bezdrátových sluchátek.

Koncentrace a píle

Hudba také pomáhá v případě, kdy se potřebujete lépe soustředit. Relaxační a instrumentální hudba může tvořit kulisu v případě, kdy se intenzivně učíte či se věnujete nějaké kreativní činnosti. Stačí si tuto hudbu pustit do reproduktorů a pustit se do práce. Uvidíte, že výsledky na sebe nenechají dlouho čekat. Správně zvolená hudba může být opravdu skvělým pomocníkem a může vás namotivovat a nabudit tak, jak to nedokáže ani káva. Dejte si však pozor na výběr hudby – některé songy vás mohou spíše od práce či učení odvádět. Jsou to zejména ty, kdy se přistihnete, že si, místo soustředění se, zpíváte.

A jak vnímáte hudbu vy?

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení