Způsoby, jak uvolnit stres

Jak uvolnit stres hned

Stres je součástí našeho života, ať se nám to líbí nebe ne. Jedná se o reakci těla na určitou výzvu, požadavek nebo zážitek či pouhou myšlenku. V krátkých dávkách může být dokonce pozitivní a pomáhá nám vyhnout se nebezpečí a svým způsobem nás chránit. Pokud ale přetrvává v našich životech dlouhou dobu, dokáže poškodit naše zdraví.

Stres je tedy absolutně normální pocit, co existuje ve dvou formách. Akutní stres, tedy zmíněný krátkodobý stres, co se rychle objeví a zas rychle zmizí. Pomáhá nám s pudem sebezáchovy, třeba když se řítíme na lyžích z kopce dolů. Nebo nás provází, když děláme nějakou novou a vzrušující činnost.

Chronický stres naopak trvá delší dobu a může nás provázet při neshodách v partnerských vztazích, pracovních výzvách nebo finančních problémech a nakonec může negativně ovlivnit naše zdraví, protože způsobuje například vysoký krevní tlak, cukrovku či obezitu a může vést k depresi. Proto je důležité tělu od stresu pomoci a uvolnit ho. Existuje na to celá řada metod nebo aktivit, tady je jich pár pro inspiraci, jak se stresem zatočit.

Dýchání

Může se to zdát jako banální rada, ale pouhé soustředění se na dech či změna způsobu dýchání má obrovský vliv na úroveň stresu. Správná dýchací technika dokáže uklidnit tělo i mozek někdy během pár minut. Tahle cvičení můžete dělat kdykoliv a kdekoliv – v přeplněném metru, na procházce se psem nebo v kanceláři během nepříjemného jednání. Technik je celá řada. Například technika 4-7-8 přináší uvolnění a snižuje úzkost a napomáhá k usnutí. Nadechujte se zhluboka a počítejte při tom do 4. Dech zadržte, dokud nenapočítáte do 7 a pomalu vydechujte, tentokrát počítejte do 8. Dýchejte nosem a pozorujte, jak se vám břicho plní vzduchem. Přestavujte si čistý vzduch, jak se šíří po celém těle a při výdechu si představujte, jak z těla odchází stres a napětí.

Procházka

Cvičení a sportování, prostě pohyb samotný, je úžasný prostředek na zmírnění stresu. Už jenom procházka, když si vychutnáváte změnu scenérie, dokáže člověka dostat do jiného rozpoložení a okysličí organizmus. A když navíc máte pejska, se kterým se na procházku můžete vydat, ještě lépe. Ukázalo se, že interakce se zvířaty snižuje úroveň kortisolu, což je stresový hormon, dále krevní tlak, pocit osamělosti a dokonce nám zlepšuje náladu.

Poker

Poker je zábavná hra. Co vás možná překvapí je fakt, že také dokáže uvolnit od stresu. Skupina kanadských vědců provedla studii o účincích hraní pokeru na stres. Ukázalo se, že se během hry zúčastnění lidé tolik soustředí, že žijí v přítomném okamžiku a tím úplně zapomenou na stresy každodenního života. Navíc hra zlepšuje kognitivní funkce, paměť a napomáhá snižovat proces stárnutí. Ne pro nic za nic byl poker zařazený mezi mentální sporty.

jak uvolnit stres

Kreslení

Jako děti jsme byli úžasně kreativní, bohužel si tuhle vlastnost a zálibu v kreativních činnostech často necháme jaksi utéct. Nemusíte být zrovna Picasso, abyste využili výhod malování. V dnešní době si velkou popularitu získaly tak zvané omalovánky pro dospělé. Výzkum totiž jasně potvrzuje, že barvení může mít meditativní účinek. Hladiny úzkosti, když vybarvujeme geometrické vzory nebo mandaly, klesají a tak se ideálně hodí pro odbourávání nebo aspoň snižování stresu.

Aromaterapie

Aromaterapie dokáže ulevit od stresu a snížit pocit napětí v daném okamžiku. Výzkum dokazuje, že určité vůně mohou změnit aktivitu mozkových vln a snižovat stresové hormony v těle. Použít se dají různé difuzéry, svíčky nebo i tělové produkty. Mezi nejúčinnější patří levandule, bazalka posvátná, citrón, geránium, heřmánek římský, kadidlo, vavřín, jalovec nebo oblíbená majoránka.

Smích

Smích léčí! Děti se smějí až 400krát za den, my dospělí jsme to dokázali srazit na pouhých 15. Když se jeden směje, je poměrně těžké být ve stejný okamžik zároveň nervózní. Zdraví to povzbuzuje, protože se smíchem odstraňuje stres, snižuje bolest a uvolňují napjaté svaly. Z dlouhodobého hlediska smích úžasně nabíjí imunitní systém, protože zvyšuje hladinu podporující zdraví jako endorfin a zlepšuje náladu. Smysl pro humor patří mezi hlavní silné stránky člověka. Není nad veselou knížku, sledovat komedii nebo se vydat s přáteli ven a rozvíjet konverzaci nad zábavnými tématy. Navíc kdo se usmívá, líp vypadá. Nebojte se experimentovat a najít strategii, která vám pomůže překonat nevyhnutelné vzestupy a pády a udržet stres na zvládnutelné úrovni. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *