Levné topivo? Vyzkoušejte dřevo v různých podobách

dřevěné peletky

Sezóna topení se opět blíží a je potřeba přemýšlet nad tím, čím budete letos topit. Pokud máte kotel na pevná paliva, je ideálním řešením dřevo. Jeho ceny jsou příznivé a jedná se o ekologičtější variantu v porovnání s uhlím. Navíc máte možnost vybrat si z několika druhů topiva. Každý z těchto druhů má své výhody a dají se různě kombinovat. Připravte se na novou sezónu topení a podívejte se na informace ohledně cenově dostupných dřevěných pelet, briket i klasického topného dřeva.

Klasické topné dřevo

Naprosto běžnou variantou pro topení pevnými palivy je dřevo v podobě špalků a menších kusů. Nákup takového dřeva bývá cenově výhodný. Nevýhoda však může spočívat v nutnosti dalšího opracování na menší kusy, které se vejdou do kotle. Také je potřeba zvolit suché dřevo, případně ho uskladnit na vhodné místo, kde řádně proschne. Při výběru se můžete rozhodovat mezi měkkým dřevem z jehličnanů či tvrdším typem z listnatých stromů.

Dřevěné pelety

Druhou variantou jsou dřevěné pelety. Představují ekologickou variantu vyráběnou lisováním. Jejich výhodou je snadné skladování, kdy pytle s peletami nešpiní a mohou být uloženy téměř kamkoliv. Vzhledem k tomu, že jde o vedlejší produkt při zpracování dřeva, je cena za pelety poměrně nízká. Dřevěné pelety se vyznačují velmi dobrou výhřevností a často se používají do moderních kotlů s automatickým dávkováním topiva.

dřevěné peletky

Brikety

Další variantou jsou dřevěné brikety. Opět jde o slisované zbytky dřeva. Také mají velmi dobrou výhřevnost a snadno se s nimi manipuluje. Jednotlivé kusy jsou však větší, což může být problém u určitých typů kotlů. Dobrou strategií je také kombinace všech tří uvedených typů topiva ze dřeva. Vyzkoušíte, jakou má co výhřevnost, a porovnáte s cenovou výhodností ve vašem konkrétním případě. Díky tomu můžete značně ušetřit na vytápění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *