3 tipy, jak vybírat záclony do oken

Záclony do oken

Záclony i v dnešní době hrají v českých domácnostech poměrně výraznou roli. Většinou jsou praktické zejména v oknech, která směřují do ulice. Částečně pak totiž plní nejen estetickou funkci, ale zároveň působí jako určitý stínící prvek, díky němuž máte doma větší pocit soukromí. Možností, podle čeho vybírat nové záclony, existuje bezesporu celá řada.

1. Hotové záclony versus metrážové modely

V obchodech, které se specializují na bytový textil, můžete obvykle narazit na hotové záclony, ale také na takzvané metrážové varianty. Základní rozdíl spočívá v tom, že hotové (někdy též zvané kusové) záclony jsou již přímo připravené na zavěšení do oken. Nemusíte u nich provádět prakticky žádnou úpravu, tedy šití bočního řasení apod. Metrážové záclony je nejprve nutné naměřit na požadované rozměry dle toho, do jak velkého a širokého okna je potřebujete. Jde o praktickou záležitost hlavně tehdy, když okna vaší domácnosti mají spíše atypické tvary. U metrážových záclon je ale zapotřebí udělat finální úpravy po stranách. Výhodou je však jejich zpravidla nižší pořizovací cena.

2. Délka

Pokud jde o délku, je rozdíl, zda zvolíte kupříkladu hotové voálové záclony, nebo chcete upřednostnit vitrážové varianty. Obecně však platí, že záclony a závěsy na okna je ve většině případů lepší volit tak, aby zakrývaly celou délku okna, tedy sahaly až pod parapety. Leckdy se uplatní dokonce záclony, jež sahají až k zemi. To je ideální zejména tehdy, když doma máte instalované podlahové vytápění, pak totiž nepůsobí jako zbytečná překážka v rámci proudění tepla do všech částí místnosti.

Záclony do oken

3. Šířka

Při koupi nových záclon do oken rozhodně myslete i na jejich šířku. Mějte především na paměti, že záclony bývají zřasené, tudíž jejich šířka má být větší, než je samotný rozměr oken, a to zhruba dvojnásobně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *