Papírové tašky vs. Igelitové tašky a obalové materiály

Papírové tašky vs. Igelitové tašky

V posledních letech je ekologie velkou otázkou, která se stala prioritou číslo jedna. Díky aktuální krizi na Ukrajině se pravděpodobně sen o zelené Evropě posouvá do dáli. To neznamená, že se o životní prostředí nezajímají jedinci. Každý člověk totiž může enormně snížit množství odpadu. Jak je to s obalovými materiály? Je lepší igelitová taška, nebo papírová?

Nákupní tašky se většinou vyrábí z igelitu nebo papíru. Jiní zákazníci preferují vlastní obalové materiály, třeba ve formě látkové tašky.

Jaké výhody mají papírové tašky

Papírové tašky skýtají hned několik pozitiv. Jedním z nich je jejich relativně působivý vzhled, naopak igelitová taška je pěstí na oko vždy. Další výhodou je její ekologický dopad. Na rozdíl od igelitových tašek se vyrábí z obnovitelného zdroje a lze ji recyklovat, zároveň není zátěží pro životní prostředí. Rozklad jedné papírové tašky trvá jen 4 měsíce, igelitová taška se bude rozkládat 25 let.

Výhody igelitových tašek

Igelitové tašky jsou obecně považovány za neekologické a současně neestetické řešení. Výhodou je jejich vyšší životnost oproti těm papírovým. Je ale igelitová taška opravdu tak neekologická? V primárním srovnání samozřejmě vítězí taška papírová. Pravdou je, že výroba igelitové tašky je šetrnější nežli výroba té papírové. Když například srovnám spotřebu vody, tak pro výrobu igelitky postačí jen 15 litrů vody, ale na papírovou je jí potřeba 264 litrů. Produkce papírové tašky také do prostředí dostane větší množství skleníkových plynů. Pozitivem igelitových tašek je i jejich hmotnost, která je přeci jenom nižší. Při skladování ve velkých skladech jsou tedy praktičtější.

Papírové tašky vs. igelitové tašky

Igelit jako řešení ekologické krize

Je zajímavé, že i když jsou igelitové tašky vyráběny z ropy, byly vymyšleny jako produkt určený k ochraně přírody. 
Můžeme je tak označit za ekologické tašky. To je samozřejmě míněno s nadsázkou. Igelitové tašky vznikly v 70. a 80. letech, aby snížily spotřebu těch papírových, kvůli kterým se kácelo obrovské množství stromů.

Samozřejmě nemůžeme tvrdit, že papírové tašky jsou pro životní prostředí horší nežli ty igelitové, hlavní je myslet na jejich opakované využití a snížit tak jejich výrobu i odpad. Tento článek spolupracuje s českou firmou Ecofol, která dodává obalové materiály především do gastro oborů, restaurací a rozvozových služeb. V jejich sortimentu naleznete jak igelitky, tak papírové tašky, takže záleží čistě na vašich preferencích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *