Jaké víno patří na slavnostní vánoční stůl?

Víno na vánoční stůl

Vánoce jsou tradiční rodinné svátky, ke kterým neodmyslitelně patří nejen dárky pod stromeček, ale také dobré jídlo a pití. Ve většině domácností si lidé snaží svůj jídelníček zpestřit nejrůznějšími dobrotami a lahůdkami. Pochopitelně na stole nesmí chybět ani dobré víno. Na jaké byste rozhodně zapomenout neměli?

Vína na Štědrý den

Štědrovečerní hodování se určitě neobejde bez dobrého vína. Vzhledem k tomu, že na stolech většiny lidí bude nějaká ryba, chtělo by to volit bílé víno. Ke sladkovodním rybám se hodí například Sauvignon, Ryzlink i Rulandské bílé. Jedná se o víno sušší, jež podtrhne chuť bílého rybího masa i bramborového salátu. Jestliže si dáváte spíše mořskou rybu, dopřejte si k ní Rulandské šedé nebo víno Chardonnay.

Víno na Boží hod a na Štěpána

Tradice velí, že vánoční svátky pokračují Božím hodem a svátkem svatého Štěpána. I v tento čas se na jídelních stolech v českých domácnostech objevují slavnostní jídla, doplněná vínem. Klidně si můžete dopřát červené víno – Rulandské modré, Cabernet Sauvignon, Merlot. To se bude hodit i pro večerní posezení u televizních pohádek a oblíbených filmů nebo ve společnosti rodiny.

Víno na vánoční stůl

Na Silvestra nezapomeňte na sekt

Co by to bylo za oslavu posledního dne v roce, kdyby na ní chybělo šampaňské? Na Silvestra se zpravidla nejvíce prodávají sekty. Oblíbená jsou šumivá vína od značky Bohemia sekt, výborné jsou i ty z rodinného Vinařství Josef Dufek nebo od rakouského výrobce Szigetiho. Tyto sekty disponují ovocnou a svěží chutí, která zaujme každého milovníka tohoto typu vína.

Co je to burčák

Burčák lze považovat za meziprodukt při výrobě vína. Jedná se o částečně zkvašený hroznový mošt, jenž obsahuje cenné látky. I proto je velmi oblíbeným nápojem v době vinobraní. K přímé konzumaci se burčák nabízí v období od začátku srpna do konce listopadu.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *