3 tipy, podle čeho se dá vybírat nový dalekohled

Jak vybírat nový dalekohled

Jednou z důležitých výbav myslivců a lovců, případně i různých trampů a výletníků, je bezesporu dalekohled. Spolu s ním si totiž mnohem lépe vychutnáte pobyt v lese, můžete pozorovat zvěř a okolní přírodu. Čím kvalitnější zařízení si pořídíte, tím bude zážitek lepší, profesionálům pak dalekohledy mnohdy výrazně usnadní práci. Na jaké parametry si dát pozor, chystáte-li se na nákup nového dalekohledu?

1. Tvar dalekohledu

Obecně se dalekohledy dělí na monokulární a binokulární. Laicky řečeno jde o to, zda se používají na jedno oko (mono verze), nebo mají dva průzory, což je případ binokulárních modelů. Druhá varianta je zpravidla lepší, poskytuje větší komfort, neboť jsou při sledování okolí zapojeny obě hemisféry vašeho mozku, což se projeví například na lepší orientaci a vnímání. Výhodou monokulárních dalekohledů může být menší velikost, takže se vám snadno takovýto model vejde třeba do kapsy od kalhot apod. U binokulárních dalekohledů ale máte plastičtější obraz, což je důležité zejména tehdy, jdete-li na lov zvěře.

2. Zvětšení

Určitě si při výběru dalekohledu všímejte údajů, které naznačují, jaké má přiblížení. Pokud údaj ukazuje třeba 10×, znamená to, že objekt, který je od vás vzdálený celý kilometr, vnímáte tak, jako by byl desetkrát blíže, tedy 100 metrů. Obecně se dá mluvit o tom, že čím větší zvětšení, tím lépe. Je ale třeba si uvědomit, že příliš velké přiblížení již může mít negativní vliv na ostrost a zorný úhel. Totéž platí také pro puškohledy, které se používají na střelné zbraně s dlouhým dosahem.

dalekohled

3. Světelnost

V neposlední řadě se zaměřte na světelnost. U moderních přístrojů, jejichž příkladem jsou například produkty známé (a mezi lovci či myslivci velmi oblíbené) značky FOMEI, se využívá unikátní technologie HTC, jež zajišťuje výrazně menší odrazy světla. Dalekohledy pak nevrhají „prasátka“, která by mohla odradit lovenou a sledovanou zvěř.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *