Údržba automobilu: Jak pečovat o pneumatiky?

Údržba pneumatiky

Jako všechno, i pneumatiky se vám za správnou péči odvděčí. A to tak, že vám déle vydrží a udělají lepší službu. Co všechno byste měli udělat proto, aby byly vaše pneumatiky v bezvadném stavu?

Péče o pneumatiky: Kontrolujte hloubku dezénu

Hloubku dezénu byste měli kontrolovat pravidelně. Jak na to? Na boční straně pneumatiky najdete písmenka TWI, které signalizují míru opotřebení. Hloubka vzorku by měla splňovat zákonem stanovenou hodnotu. Pokud máte auto s hmotností méně než 3,5 tuny, půjde o hodnotu 1,6 mm po celé ploše v letních měsících. V zimních měsících se tato hodnota zvyšuje a pneumatiky musí mít hodnotu dezénu minimálně 4 milimetry. V případě, že je hodnota nižší než stanovená, je načase pneumatiky vyměnit za nové.

Nezapomínejte na tlak v pneumatikách

Tlak byste měli měřit alespoň jednou měsíčně nebo i v případě, že se chystáte na delší cestu. Tlak pneumatik totiž ovlivňuje nejen bezpečnost, ale také to, kolik paliva spotřebujete. Pokud jsou pneumatiky podhuštěné, rychleji se opotřebují po krajích. Na druhé straně, přehuštěné pneumatiky zas mají tendenci ztrácet na kvalitě v samém středu. Nemluvě o tom, že nízký nebo vysoký tlak v pneumatikách má vliv na to, jak auto přilne k silnici a prodlužuje brzdnou dráhu. Proto byste měli udržovat tlak v optimální hladině – jeho hodnotu lze nalézt v autě na dveřích nebo na víčku nádrže z vnitřní strany.

Sezónní výměna pneumatik

Jistě je vám známo, že pneumatiky musíte na jaře vyměnit za letní a v zimě za zimní pneumatiky. V případě, že si s výměnou pneumatik nevíte rady, navštivte pneuservis, kde vám pomohou.

Pokud často jezdíte a cestujete za prací, myslete na to, že přibližně po 10 tisících kilometrech byste měli přehodit přední a zadní pneumatiky. Ty přední se totiž obvykle opotřebovávají rychleji.

pneu

Skladujte pneumatiky správně

Pneumatiky byste měli skladovat na suchém, čistém a chladném místě, kde je stálá teplota. Nebojte se je před uskladněním pořádně vyčistit.

Dodržujte zmíněné zásady a skvělému výkonu pneumatik se budete těšit klidně i několik let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *