Řešení na artrózu představují kmenové buňky

Kmenové buňky

Vyslechli jste si od lékaře diagnózu artróza kloubů? A jaké vám nabídnul řešení?

Artróza (někdy se setkáte s pojmem osteoartróza) je časté onemocnění kloubů, které je dále zhoršováno mechanickým namáháním. Onemocnění doprovází degenerace chrupavky, která klouby vystýlá.

Artróza a chrupavka

Při osteoartróze chrupavka zdrsní a zhrudkovatí. Malé kousky chrupavky odpadávají a volně se pohybují uvnitř kloubu. Problémy ovšem způsobují i kostní výrůstky, tzv. osteofyty, jež stojí za nepříjemnými bolestmi a ztuhlostí kloubů a někdy i absolutní ztrátou hybnosti kloubu.

Artróza projevy

Artróza kloubů se projevuje intenzívní bolestí, otokem, vrzáním a ztuhlostí jednoho či více kloubů. Nejčastěji bývají postiženy klouby kyčelní, kolenní a páteř. Bolest a ztuhlost mohou ztěžovat až znemožňovat běžné životní aktivity, jako je chůze a oblékání. Narušen ovšem často bývá i spánek.

Možnosti léčby

Špatnou zprávou je, že artróza není léčitelná. Léčba kloubů se tak většinou zaměřuje na zmírnění projevů onemocnění. Bolesti tiší analgetika a nesteroidní protizánětlivé léky. Dočasnou úlevu poskytují i injekce kortikoidů. Pokud postižený zároveň trpí obezitou, je na místě snížení váhy, čímž se sníží zátěž na postižené klouby.

kmenové buňky

Léčba kmenovými buňkami

Velmi účinná se v některých případech ukazuje i léčba artrózy kmenovými buňkami. Ta je postavená na teorii, že nediferencované kmenové buňky (stem cells), které se za některých okolností mění na konkrétní buňky všech zárodečných vrstev organismu, v první řadě dokážou obnovovat porušené či opotřebované části organismu. Včetně kloubů. Samotná léčba probíhá formou injekční aplikace speciálního buněčného koncentrátu do postižené oblasti.

Na aplikace kmenových buněk se zaměřují specializované kliniky. Jejich seznam spolu s detailním popisem průběhu léčby najdete na odkazu kmenové buňky artróza.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *