Pronajmout byt, nebo koupit dům? Co je pro vás výhodnější?

Pronajmout byt, nebo koupit dům-2

Koupit, či pronajmout? To je jedna z prvních otázek, kterou si budete muset zodpovědět ještě předtím, než se začnete shánět po novém bydlení. Do rozhodování přitom vstupuje velká řada faktorů. A není to zdaleka vždy jen cena.

Pronajmout, nebo hypotéka?

Finanční stránka přesto logicky patří k tomu nejdůležitějšímu, co musíte řešit. Ceny za bydlení obecně rostou, na výrazný výdaj se je nutné připravit tak jako tak. Nicméně počáteční investice v případě nájemního bydlení bude výrazně nižší než u hypotéky. Postačí vám zaplatit pár nájmů předem, kauci a případně provizi zprostředkovateli. Kdežto chcete-li si nechat postavit například nízkoenergetický dům na klíč, vyjde vás mnohem dráž. V celkových i počátečních nákladech. Banky při žádání o hypotéku vyžadují, abyste měli určité procento z požadované částky naspořené.

koupě domu

Bydlet ve vlastním nebo mít větší volnost?

Na druhou stranu, nájemní bydlení slibuje větší volnost. Můžete si vyhlédnout pronájem bytu 3+1 v Opavě a po dvou letech zjistíte, že vám samostatné bydlení na východě republiky příliš nevyhovuje a chcete se přestěhovat. Jednoduše tak po dodržení výpovědní lhůty pronájem opustíte a můžete si hledat byt jinde a třeba využít nabídku pronájmu bytu v Rakovníku.

Při nájemním bydlení se nemusíte tolik vázat, což je výhodou zejména pro mladší část obyvatelstva. Problém může nastat s určením trvalého bydliště, což mnohdy v pronajatých bytech není možné. S tím poté souvisí i těžší hledání parkovacích míst či volného místa ve školkách a školách pro vaše děti.

Když už si na tuto první otázku odpovíte, čeká na vás vybrání konkrétního domu či bytu. Naštěstí pro vás, nabídka bytů na prodej v Ostravě-Porubě a v celé České republice, stejně tak jako nájemního bydlení je dnes široká a vy si jistě vyberete takové bydlení, které uspokojí vaše touhy a potřeby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *