Proč si pořídit jezdecké chapsy a jak vybrat ty správné

Jezdecké chapsy

Ježdění na koni je překrásný sport a koníček. Jde však o natolik specifický pohyb, že vyžaduje speciální jezdecké oblečení a vybavení. Kromě pořádných jezdeckých kalhot a pevných bot se hodí mít i pomůcku pro ochranu lýtek. Jde o takzvané chapsy, které v létě nahradí vysoké boty a účinně ochrání lýtka před odřením. Jak si vybrat ty správné a jaké jsou další alternativy?

Ochrana lýtka

Když si představíte sedlo pro ježdění na koni, nezbytnou součástí jsou i třmeny, sloužící pro oporu nohou. Ty jsou k sedlu připevněny pomocí popruhů a řemenů nacházejících se v úrovni lýtek. Při delším ježdění například v krátkých kalhotách a nízkých botách se tak může velmi snadno stát, že si lýtka o tyto řemeny velmi nepříjemně odřete. Řešením mohou být dlouhé jezdecké kalhoty, ale i zde nemusí být vyztužení v místě lýtek dostatečné. Další variantou jsou vysoké boty. Jenže ty se zase špatně nosí v horkých letních dnech. Z těchto důvodů vznikly speciální návleky na lýtka zvané jezdecké chapsy. Mohou být kožené nebo neoprénové s nejrůznějšími prvky či silnějším vyztužením na vnitřní straně lýtek.

jezdecké boty chapsy

Pohodlnější ježdění

Jezdecké chapsy se vyrábí v několika barvách a velikostech. Okolo lýtka je jednoduché upínání na zip s tím, že většina chapsů má elastické zpracování pro perfektní obepnutí lýtka. V případě, že jste chapsy již zkoušeli a nevyhovují, je zde jiná alternativa v podobě jezdeckých podkolenek, které také poslouží pro ochranu před odřením od třmenových řemenů.

Na tréninky i závody

Chapsy v různém provedení využijete pro každodenní tréninky a vyjížďky do přírody. Hladké provedení s elegantním vzhledem se hodí také na závody. V případě, že vám budou chapsy vyhovovat, mohou klidně posloužit jako náhrada vysokých jezdeckých bot a vystačíte si pouze s nízkými jezdeckými perky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *