Jezděte na kole, a bude vám líp. Na těle i na duši!

Jízda na kole

Podle jednoho z žebříčku oblíbenosti mužských a ženských sportů se cyklistika umístila na úctyhodném třetím místě. Po bowlingu a tenisu.
Češi i Češky zkrátka jsou náruživými cyklisty, což ostatně během letních dovolených dokazují dálnice plná se střešními nosiči zaplněnými jízdními koly. Češi na kolech s oblibou tráví celé dovolené.

Češi kola zkrátka milují

Oblibu jízdy na kole navíc zvýraznila pandemie Covid 19. Kolo jako prostředníka pro aktivní pohyb zvolilo ještě více Čechů než dříve. A pokud jste tak zatím neučinili, rozhodně cyklistiku jako sport doporučujeme. V mnoha ohledech je totiž ideální pohybovou aktivitou! Prospívá srdci, plícím, mozku a zklidňuje nervy.

I na kole se musí umět jezdit

To však nic nemění na faktu, že i na kole je třeba umět jezdit. A znát dopravní předpisy, obzvlášť pokud se vydáte na regulérní silnice, na nichž budete součástí dopravního provozu. A ještě před tím si zvolte to správné jízdní kolo. Následované nezbytnou výbavou.

Jaké kolo?

Při odpovědi na tuto otázku vycházejte především z charakteru terénu, po němž budete jezdit. Pro jízdu po nezpevněných lesních a horských cestách je ideální horské kolo s robustním rámem, širšími pneumatikami a odpruženým předním kolem. Pokud budete jezdit spíše na silnici, zvolte kolo silniční. Něco mezi, to je kolo trekkingové, s nímž budete moci jak na silnici, tak do mírně náročného terénu. Na trhu ale najdete i skladná kola městská a pro příznivce adrenalinu kola bmx (bicykle motocross) s konstrukcí se speciálním výpletem.

jízda na kole

Cyklistický dres, helma a rukavice

Nejde však jen o kolo jako takové. Základním vybavením každého cyklisty je spolu s cyklistickým dresem a vhodnou obuví kvalitní helma na kolo. Lehká, pevná, a především dobře padnoucí. Helma cyklistovi nesmí být velká ani malá, na hlavě musí perfektně sedět. Proto si ji před koupí vždy vyzkoušejte. Velmi důležitou a mnohdy podceňovanou cyklistickou výbavou jsou i cyklistické rukavice, které zabraňují vzniku mozolů, minimalizují otřesy a také zvyšují přilnavost řídítek, čímž zlepšují ovladatelnost řidítek.

Na jízdním kole a cyklistickém vybavení v zádném případě nešetřete. Mohou vám totiž zachránit život. Tak, šťastnou cestu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *