Jaké kroky vás čekají při založení s.r.o.?

založení s.r.o.?

Založení firmy je složitější než založení živnosti. Musíte oběhnout úřady, vyplnit hromadu formulářů, a hlavně nesmíte na nic zapomenout. Přesto vám odborníci doporučí spíše založení firmy než živnosti.

Rozhodnete-li se založit s.r.o., budete vystupovat pod jménem firmy, nikoliv jménem fyzické osoby, což působí daleko profesionálněji. Kromě toho za škody a neúspěchy v podnikání ručíte pouze do výše základního kapitálu a rezervních fondů. Naproti tomu živnostník ručí celým svým majetkem, nemá podnikání oddělené od svého osobního života. Za ty komplikace na začátku při zakládání firmy to určitě stojí.

Čeká vás dost vyřizování

Jak podnikat a jak s tím vůbec začít? Je potřeba nachystat čestné prohlášení a vzory jednatelů, stanovit sídlo, dohodnout obsah společenské smlouvy. Pak půjdete založit účet v bance na složení základního kapitálu, ohlásíte se na živnostenském úřadě. Do 90 dnů podáte návrh na zápis do obchodního rejstříku, k němuž je třeba přiložit řadu věcí včetně např. dokladu o složení vkladu, společenské smlouvy apod.

Co ovlivňuje cenu založení?

Kolik vás bude založení firmy stát, je vysoce individuální záležitost. Nejméně si připravte cca 4500 korun, protože budete platit za:

  • sepsání notářského zápisu o založení s.r.o (2000 Kč),
  • sepsání notářského zápisu o osvědčení pro zápis do rejstříku (1000 Kč),
  • udělení živnosti (1000 Kč),
  • odměna za zápis do rejstříku (300 Kč),
  • výpis z rejstříku trestů (100 Kč),
  • výpis z katastru nemovitostí (100 Kč).
  • příprava a ověření prohlášení jednatele (500 Kč)

Částky se ovšem liší podle toho, kolik je společníků a jednatelů či jaké živnostenské oprávnění potřebujete vyřídit.

založení s.r.o.

Jak dlouho trvá založení s.r.o.?

Standardní doba je zhruba 2-6 týdnů. Může to trvat i déle, pokud budete váhat či zapomenete na nějaké kroky, jež budete muset doplňovat. Na druhou stranu je založení firmy možné stihnout i rychleji. Jedná se o případ, kdy ho svěříte do rukou odborné firmy. Specializované společnosti dokážou firmu založit i za 5 dní, zároveň vám ušetří spoustu starostí. Cena není o tolik vyšší, než kdybyste si firmu zakládali sami. Obzvlášť když si započítáte čas, který byste strávili na úřadech a dalším vyřizováním.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *