Hliníkové slitiny mají široké uplatnění

Hliníkové slitiny, hutní materiál

Slitina hliníku sestává převážně z hliníku, do něhož se přidávají ještě další prvky. Vyrábí se smícháním prvků, a to v okamžiku roztavení hliníku, který se následně ochladí a vytvoří homogenní pevný roztok. Ostatní prvky tvoří až 15 % hmotnosti slitiny, přičemž mezi přidávané prvky patří železo, měď, hořčík, křemík a zinek.

V první řadě je nezbytné podotknout, že hliníkové slitiny se vyznačují různými vlastnostmi, například mají vyšší pevnost, zpracovatelnost, odolnost proti korozi, elektrickou vodivost anebo jinou hustotu ve srovnání s čistým kovovým prvkem. Slitiny hliníku bývají zpravidla lehké.

Jaká je nejsilnější hliníková slitina?

Přidáním manganu do hliníku se zvyšuje jeho pevnost a vzniká slitina s vynikající zpracovatelností a odolností proti korozi. Nejpevnější slitinou v tepelně neupravitelné třídě je slitina 5052.

Klasifikace hliníkových slitin

Obecně se rozlišují dvě základní kategorie hliníkových slitin: kované slitiny a slitiny pro odlévání. Obě tyto skupiny se dále dělí na tepelně zpracovatelné a tepelně nezpracovatelné typy. Přibližně 85 % hliníku se používá v kovaných slitinách. Výroba litých slitin je vzhledem k jejich nízkému bodu tání relativně levná, ale mají nižší pevnost v tahu než jejich alternativy v kování.

Hliníkové slitiny v průmyslu

Dodavatel hutního materiálu

Pokud v českých vodách hledáte společnost zaměřující se na hliníkové slitiny a dodávání hutního materiálu, podívejte se do nabídky Primapol. Jedná se o firmu založenou v roce 2004 a od samotného počátku působí jako distributor finálních produktů a polotovarů. Skladem má vskutku rozsáhlé zásoby, ať už potřebujete konstrukční ocel, nebo slitinu hliníku. Primapol má ve svém produktovém portfoliu taktéž protipožární produkty, technické plasty a titan. Budete nadmíru spokojení s kvalitou i rychlostí dodání.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *