Netradiční zážitek pro každého – to je let balonem

Netradiční zážitek pro každého – to je let balonem

Říká se, že to nejhezčí, co můžete někomu dát, jsou společné zážitky. A tak ať už hledáte vhodný dárek na narozeniny či Vánoce, nebo třeba jen tak brouzdáte po internetu a číháte na nějaký nevšední zážitek pro sebe, lety balonem mohou být správnou volbou pro každého. Při této atrakci si totiž užijete krásných výhledů i pořádného adrenalinu. 

Jak to začalo? 

První let horkovzdušným balonem byl zaznamenán v červnu roku 1783. Do nebes se v té době vznesla jenom zvířata, ale jakmile se v pořádku vrátila na zem, bylo jasné, že se lidé nemusí bát jedovatých plynů v atmosféře. A tak zanedlouho poté podnikla první let balonem lidská posádka

Létající balon není poháněn žádným motorem. Obal balonu je nejprve naplněn studeným vzduchem, který se pomocí hořáků ohřeje, a protože je ohřátý vzduch lehčí než vzduch okolní, balon se vznese. Posádka (tedy vy a stevardi) je v takzvaném koši. Ten také nese palivové lahve a případně další přístroje. Koše jsou obvykle vybaveny dvířky, takže se nemusíte bát krkolomného nastupování. 

Balon vždy letí po směru větru. Trik je však v tom, že v různých výškách bývá různý směr větru. Právě díky tomu může pilot balon řídit. V letních měsících se obvykle létá brzy ráno nebo naopak večer. Přízeň počasí hraje významnou roli, za žádnou cenu se nedá letět v bouřce, v dešti nebo sněhu. 

Průměrný let balonem trvá hodinu. Obvykle balon za hodinu urazí 10–20 km, což vždy záleží na síle větru. Pokud vás zajímá, v jaké výšce se budete pohybovat, nejčastěji je to do jednoho kilometru výšky. 

Kde se dá létat? 

Obvykle si můžete vybrat z několika desítek vzletových míst. Pokud budete mít jiný požadavek a vzlet balonu bude bezpečný, jistě se vám přizpůsobí. 

Velmi oblíbené jsou například lety balonem přes Český ráj. Příroda a výhledy jsou v této krajině nezaměnitelné a po celou dobu letu se budete mít na co koukat. 

Samozřejmostí jsou také lety v okolí větších měst, jako je Praha či Brno. A pokud pocházíte z Moravskoslezského kraje, můžeme vám doporučit vyhlídkový let balonem v okolí Ostravy. Z balonu jsou krásně vidět všechny významné památky tohoto města. 

Pokud chcete něco opravdu speciálního, pouvažujte nad přelety nad Tatrami, případně Alpami. Tyto lety se často podnikají právě přes zimu, kdy mají výhledy obzvlášť velké kouzlo. 

Jak si vybrat let 

Jste připravení na své dobrodružství? Můžete si vybrat z různých druhů horkovzdušných balonů. Cenově nejpřijatelnější bývá velký balon, který pojme až 24 pasažérů. 

Dáváte-li přednost menší společnosti, sáhněte po letu menším vyhlídkovým balonem, který je určen pro maximálně 10 osob. Zakoupit si můžete klidně jen jednu letenku, nicméně menší balony se báječně hodí i pro různé firemní teambuildingy. 

Pokud chcete mít dokonalé soukromí, bude potřeba zvolit takzvaný privátní let, který může být určen jen pro vás, pro partnera nebo vaši rodinu. Start tohoto letu si můžete přizpůsobit téměř na míru, balon je možné přistavit na místo, které si sami vyberete. 

Určitě najdete příležitost, pro kterou se soukromý balon hodí. Prozradíme vám, že žádosti o ruku s tímto výhledem jsou velmi oblíbené – přece nebudete riskovat, že řeknete ne v takové výšce! To si samozřejmě děláme legraci, ale romantika to tedy rozhodně je. 

Co se děje před odletem 

Jakmile dorazíte na místo, posádka vás přivítá a seznámíte se s průběhem daného letu. Následuje příprava balonu, což bude trvat maximálně půl hodiny. Vy se o nic nemusíte starat. Až jsou připraveny všechny nezbytnosti (tedy obal balonu, koš, hořáky…), rozloží se obal balonu na zem a začne se plnit studeným vzduchem. Když je obal plný, začne se vzduch zahřívat pomocí speciálních hořáků a balon se začne zvedat. V tu chvíli je váš čas na nástup a vzhůru do oblak! 

lety balónem-2

Co se děje na palubě balonu 

Na palubě se můžete těšit na profesionální servis, včetně stevardů i nabídky nápojů. Speciální atmosféru jistě umocní slavnostní křest a přípitek. Kdy jste si naposledy připili v takové výšce a s takovým výhledem? A říkáte si, proč křest? V letectví se traduje, že každý, kdo se bezpečně vrátí na zem, se podruhé narodil, a proto je při letu pokřtěn. Získáte také nové balonářské jméno, hezky napsané na křestním listě. A na památku vám rozhodně nebude chybět ani dárkový certifikát, který vám bude už navždy připomínat, jak jste si tento nevšední zážitek užili.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *