Galerista Pavel Urban vystavuje „Poklady“ v Galerii Zlatá husa

Pavel Urban - Galerie Zlatá husa

Podzimní výstava aukčního domu a prodejní galerie USTAR je reprezentativním výběrem špičkových děl výtvarného umění a uměleckého řemesla. V pražské Galerii Zlatá husa, v Dlouhé ulici č. 12 v Praze 1, je k vidění od čtvrtka 21. listopadu až do neděle 30. listopadu 2019. Kvalitou vystavovaných děl aspiruje na nejvýznamnější sběratelskou událost letošního podzimu.

Částečně prodejní výstava s názvem ZNOVUOBJEVENÁ MISTROVSKÁ DÍLA ze soukromých sbírek, představí reprezentativní a rozsáhlý výběr děl, která pro výstavu zapůjčili soukromí sběratelé. Diváci na výstavě uvidí širokou škálu mimořádných obrazů, starožitností a dokonce světový unikát, kterým jsou významné francouzské hrací astronomické hodiny Le Roy A Paris z pozůstalosti Františka Oldřicha Kinského (1936 – 2009). Tyto hodiny označují nejuznávanější světoví odborníci za NEJLEPŠÍ HODINY SVÉHO DRUHU NA SVĚTĚ a podle dostupných informací se jedná o jediný kompletně dochovaný exemplář. Tyto hodiny byly vyrobeny v královské hodinářské dílně Juliena Le Roye v Paříži okolo roku 1740 a jsou překrásnou ukázkou vrcholného francouzského hodinářského a nábytkářského umění.

Z výtvarného umění je zde k vidění patrně nejlepší olejomalba od Jana Zrzavého, která se za posledních 25 let objevila na českém aukčním trhu. Tento obraz z roku 1913 s názvem Fantastická krajina byl původně v majetku fotografa a malíře Františka Drtikola. Podle historika umění PhDr. Karla Srpa tato malba pochází z autorova nejvýznamnějšího období let 1910 až 1913 a z hlediska celého Zrzavého vývoje je mimořádně důležitá. Tento skvost doplňují další dvě špičkové olejomalby od Jana Zrzavého a to obraz z roku 1938 s názvem Pojďte ke mně všichni, z rodiny spisovatele a scénáristy Oty Hofmana, jež je mimořádným komentářem k dramatickým událostem počátku II. světové války a obraz s názvem Tři bárky převážející drahokamy, který pochází z věhlasné sbírky Dr. Borovičky.

Výstava představí několik desítek špičkových obrazů, z nichž některé uvidí diváci vůbec poprvé.

K vidění budou například olejomalby Václava Špály, Josefa Čapka, Julia Mařáka, Joži Uprky, Adolfa Chwaly, Friedricha von Amerlinga a mnoha dalších mistrů 17. až 20. století. Expozice obsahuje nevídanou sbírku vídeňských stolních, cestovních a nástěnných empírových hodin, ale i několik nádherných pušek od mistrů uměleckého řemesla Antonína Lebedy, La Marra a Jana Burdy. Sběratelskou raritou jsou také bicí kapesní hodinky s věčným kalendářem vyrobené v Glasshütte hodinářem Juliem Assmannem.

Kolekci ze soukromých sbírek připravil kurátor výstavy Ing. Pavel Urban, kterého širší veřejnost zná i z divácky oblíbeného televizního pořadu POKLAD Z PŮDY, který s úsměvem sdělil, že „představená kolekce je spíš poklad z pečlivě uklizeného zámeckého reprezentačního pokoje či galerie, kde se schází rodiny po celé dekády. Tato výstava představuje důkladně vybranou kolekci starožitností, evropského a zejména českého výtvarného umění, které přeci jen k našim sběratelům umění promlouvá nejvíce. Mám velkou radost, že se nám podařilo získat na výstavu tak mimořádné umělecké předměty a vystavit je v renomované galerii manželů Železných. Z mého pohledu je nyní umělecké řemeslo trochu ve stínu malířské tvorby a jsem přesvědčen, že tato výstava mu pomůže znovu vejít na světlo a zasáhne srdce milovníků umění,“ dodává kurátor výstavy Ing. Pavel Urban.

Mnoho exponátů má doloženou úžasnou historii a všechny vystavené předměty byly konzultovány s předními historiky umění a znalci.

Výstava „Znovuobjevená mistrovská díla ze soukromých sbírek“ se koná od 21. 11. do 30. 11. 2019, každý den včetně soboty a neděle od 11:00 do 18:00 hodin, ve výstavních prostorách Galerie Zlatá husa, v Dlouhé ulici č. 616/12, 110 00 Praha 1 – Staré Město.

Část vystavovaných děl je k vidění na webových stránkách www.ustar.cz  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *