Kde pronájem bytu v Brně pořídíte za přijatelných podmínek a kde naopak zaplatíte o poznání víc?

Pronájem bytu v Brně

Kde pronájem bytu v Brně najdete snáze a ve kterých lokalitách vás to dík velmi vysoké poptávce vyjde mnohdy o poznání dráž? Na jaké ceny se musíte připravit a co je hlavní příčinou jejich neustálého růstu? A slyšeli jste už o nějakých nových stavebních projektech, které by mohly nabídku pronájmů ve městě výrazněji rozšířit? Pojďme si tyto otázky dnes společně zodpovědět, snad vám to hledání střechy nad hlavou alespoň o něco usnadní.

Kde pronájem bytu vyžaduje trpělivost a slušný příjem

Jihomoravská metropole působí na mnoho lidí jako magnet. A je to pochopitelné. Dostatek pracovních příležitostí, široké možnosti vysokoškolského studia, kvalitní a rozmanitá kultura, ale i pestrá škála obchodů a služeb, to vše je zde samozřejmostí. Najdete jen málo míst v naší zemi, která jsou pro život obyvatel tak dobře a všestranně uzpůsobena. Ani Brnu se však nevyhýbají potíže s dostupností bydlení a to jak vlastnického, tak i toho nájemního.

Dejte si dohromady vysokou atraktivitu města společně s velmi slabou výstavbou několika posledních let a přidejte nebývalou hospodářskou konjunkturu, na jejímž vrcholu se nyní pravděpodobně nalézáme. A máte mix, jehož důsledkem je značný nedostatek cenově dostupných bytů, takže nalezení vyhovujícího pronájmu, který by každý měsíc nespolkl více než polovinu průměrného platu, vyžaduje nejenom trpělivost, ale i notnou dávku štěstí.

Nájemné v Brně (orientační výše bez poplatků)

Dispozice bytuRozmezí nájemného
Garsonka/1+kk7 500 – 10 000 Kč
1+1/2+kk10 000 – 14 500 Kč
2+1/3+kk14 500 – 17 500 Kč
3+1/4+kk18 000 Kč a více

Aby toho nebylo málo, zpřísňují se i pravidla u hypoték

Nedávné zpřísnění podmínek pro udělení hypotečního úvěru, k němuž došlo na popud ČNB, je špatnou zprávou nejen pro ty, kteří si hodlali pořídit vlastní střechu nad hlavou, ale zároveň i pro celou řadu lidí hledajících nějaký pronájem. Kdo nedosáhne na vlastní byt, bude totiž nejspíš nucen hledat něco k pronajmutí, čímž opět stoupne poptávka po tomto typu bydlení. Další cenový růst se zde tedy rozhodně nedá vyloučit!

Které lokality patří k těm dražším?

Podobně jako i v jiných větších městech si také v Brně poněkud připlatíte za to, když se rozhodnete bydlet v centru. Střed města je pak společně s lokalitami nacházejícími se v blízkosti kampusů či fakult navíc vyhledáván studenty, kterých je zde okolo sedmdesáti tisíc. A takový nápor už s nájmy směrem nahoru rozhodně pohnout dovede, o tom není pochyb. Brno-střed, Královo Pole, Žabovřesky či Bohunice proto patří ke čtvrtím o něco dražším a máte-li do kapsy poněkud hlouběji, vydejte se při hledání vhodného bytu raději směrem k okraji Brna. Tam budou vaše šance jistě o trochu vyšší.

Pronájem bytu v Brně

V nové čtvrti nalezne domov až 60 tisíc lidí

O tom, že by na rozlehlém brownfieldu mezi ulicí Trnitou a Opuštěnou mohla být vybudována zcela nová čtvrť, se hovoří již přinejmenším osm let. Nyní se však věci daly přece jenom do pohybu a tak se snad davy zájemců brzy dočkají vysněné střechy nad hlavou. Tzv. „Jižní centrum“, což je pracovní název celého projektu, poskytne krom několika tisíc bytových jednotek rovněž plnou občanskou vybavenost. Chybět tedy kromě obchodů nebudou ani školy či školky, nejrůznější služby, ale třeba i kancelářské prostory. Vzhledem k předpokládanému rozsahu této stavby je více než pravděpodobné, že se celá řada bytů záhy objeví i na trhu s pronájmy, což by mohlo nejenom uspokojit stovky potenciálních nájemníků, ale rovněž i přispět k zastavení růstu činží.

Dispozice 2+kk a 2+1 mizí z trhu nejrychleji

Zmenšování podlahové plochy je trendem posledních let a to zejména s ohledem na cenu bytů. Je to jev typický nejenom pro Brno, ale i pro řadu dalších velkých měst v naší republice i v cizině. Utáhnout náklady na provoz menšího bytu a to včetně činže je pochopitelně snazší, než v případě rozlehlejší nemovitosti. Například byty prostřední velikosti o dispozici 2+1 a podlahové ploše mezi 50 a 65 metry čtverečními, které jsou svými parametry dostačující pro páry i menší rodiny a zároveň jsou cenově dostupnější, se v nabídkách realitek příliš dlouho neohřejí. Poptávka po nich stoupá již několik let v řadě.

Jihomoravský kraj patří k nejdražším

Pro ty, kteří to myslí se stěhováním do Brna vážně, není jistě příjemnou zprávou, že ceny nemovitostí i nájmů jsou právě na jihu Moravy jedněmi z nejvyšších u nás. Je proto chvályhodné, že se alespoň čas od času objeví i nějaká zvýhodněná nabídka pro mladé lidi, kteří mohou se svými příjmy jen obtížně obstát v běžném tržním prostředí. Vzhledem k vysoké poptávce však zůstane neuspokojena valná většina zájemců a tak se ti, na které se nedostane, musí alespoň prozatím smířit s průměrnou činží ve výši okolo patnácti tisícovek měsíčně.

KrajPrůměrný nájem (cca 65m2)
PRAHA19 500 Kč
JIHOMORAVSKÝ14 400 Kč
STŘEDOČESKÝ12 200 Kč
KRÁLOVÉHRADECKÝ11 800 Kč
OLOMOUCKÝ11 200 Kč

Levněji už bylo, ale Brno za ty peníze stojí

Hledáte-li v Brně pronájem a tlačí vás při tom čas, moc možností jak sehnat něco levného opravdu nemáte. Pouze více takových projektů jako je výše zmiňované „Jižní centrum“ může snad s hladinou nájemného pohnout směrem dolů, ale to je stále ještě otázkou několika příštích let. Je zřejmě faktem, že mnoho nemovitostí obzvláště v tak žádaných destinacích, ke kterým jistě Brno jako celek patří, si svou vysokou hodnotu podrží dlouhodobě. Budou zkrátka drahé navzdory obsáhlejší nabídce a jejich cenu příliš neovlivní ani případný pokles výkonnosti naší ekonomiky. Je proto jen na vašem uvážení, zda si zkusíte na nižší činže počkat nebo se s aktuální situací nějak srovnáte.

Věřte, že tohle město vám má skutečně co nabídnout a ceny bydlení jsou tak alespoň do určité míry opodstatněné. Nebo myslíte, že 15 000 za dvoupokojový byt je už přece jenom příliš? A jaká částka je podle vás ještě únosná?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *