Co je to laktóza a jaké problémy může způsobovat malým dětem?

žena krmí malé dítě

Jsou látky, které lidský organismus přijímá v podstatě každý den a se kterými si lidské tělo také bez problémů poradí. Tedy u většiny jedinců. Takovou látkou je i laktóza, která však může způsobovat problémy hlavně v dětském věku. Podívejme se na to, co je intolerance laktózy, co je samotná látka a jak mohou problém řešit rodiče těch dětí, které spadají do skupiny 25 procent, které mohou kompilacemi trpět.
 

laktóza

Co je to laktóza?

Jedná se o látku, která je označovaná také jako takzvaný mléčný cuk. Už podle názvu je celkem charakteristické to, že se jedná o látku, která je součástí mléka a také mléčných výrobků. Odborně řečeno se jedná o disacharid, který je pevnou součástí samotného mléka, a to v různém podílu jak podle jeho původu, tak i typu.

Co když ji tělo neumí pracovat?

Může se stát, že hlavně ne úplně dokonale vyvinutý dětský organismu nedokáže danou látku dokonale zpracovat. A z toho následně plyne problém, který je označován jako intolerance. Tento stav může být také označován jako kojenecká kolika, což celkem jasně charakterizuje problémy, které mohou děti mít. V podstatě pokaždé, když se do jejich organismu laktóza dostane, tak se objevují problémy, kterými jsou především tyto:

– Bolesti bříška

– Průjmy a plynatost

– Silnější křeče

laktóza problémy

Co dělat v případě problémů?

Určitě je vhodné nejprve navštívit lékaře, jelikož je to právě on, kdo pomůže se samotnou diagnózou a také s odhalením toho, zda se jedná skutečně o tento problém. Pokud ano, je na místě dítěti podávat speciální enzym, který nese označení laktáza. Právě díky němu může být zabezpečeno, že si i dětský organismus s látkou v mléce obsaženou bez problémů poradí a tak nebude nutné měnit zažité stravovací návyky, což hlavně u malých dětí nemusí být nic jednoduchého. Poté už stačí jenom čekat na to, než problémy odezní v podstatě sami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *