Co je nejdůležitější součástí práce na CNC? Samozřejmě měření

CNC měření, mikrometrické měřidlo

Obrábění kovů je nestárnoucí řemeslo, které se však extrémně rychle vyvíjí. Postupem let klade na řemeslníky stále větší nároky – a to z hlediska přesnosti, rychlosti i potřebného vybavení. Není se čemu divit, že se drtivá většina malých dílen i velkých firem spoléhá na služby moderních CNC strojů. Jak vyrobíte maximálně přesné obrobky?

Neustálé měření

Vzhledem k tomu, že v současnosti se drtivá většina zakázek pohybuje v řádech pouhých setin milimetru (v extrémních případech se bavíme dokonce o pouhých tisícinách), je nutné dávat pořádný pozor. Nikdy si totiž nemůžete být jistí, co se zrovna uvnitř stroje děje.

Stačí přitom oku neviditelné obroušení pracovního nástroje, malá změna teplot, špatně napsané korekce a máte problém. Přesně proto přichází na scénu celá řada měřidel. Chybět vám nesmí hlavně mikrometrické měřidlo, posuvné měřítko (vhodné pouze na desetiny milimetru), hloubkoměr, dutinoměr či úchylkoměr.

měření na CNC

Kalibry jsou úplná věda

Podobná situace platí i pro kalibry. Ty přichází rovnou ve čtyřech různých provedeních – závitové měřicí kroužky, závitové a válcové, přičemž se neobejdete ani bez třmenových kalibrů. Tyto pomůcky jsou důležité hlavně v situacích, kdy musíte splnit předepsané uložení s přesahem/vůlí, či zrovna řežete závity.

Co to vlastně znamená? Odpověď je jasná. Ve výsledku je nutné vlastnit desítky a desítky měřicích pomůcek, abyste vůbec mohli přijmout nejjednodušší zakázku. To s sebou přináší poměrně vysoké investice.

Chcete ušetřit za pravidelnou obměnu měřidel a kalibrů? V tom případě se podívejte na webové stránky oblíbeného e-shopu meridla.cz, kde najdete všechny normované položky. Oceníte nejnižší ceny na trhu, velmi rychlou expedici a možnost výroby specializovaných pomůcek na přání.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *