Jak na bezpečné řezání dřeva: Možná rizika snižují ochranné pomůcky

Řezání dřeva motorovou pilou

Ať už jste kutil, nebo je práce se dřevem vaší profesí, vyplatí se znát bezpečnostní zásady. Mezi ty patří zejména kontrola pily před zahájením práce a kvalitní ochranné pomůcky. V článku vám bezpečnostní doporučení představíme podrobněji.

Mezi časté úrazy spojené s prací se dřevem patří řezná poranění ruky, avšak neplechu umí způsobit i odletující odřezky, třísky a také špatně upevněný kus dřeva. Jak se případným úrazům vyvarovat?

Automatickým prvním krokem by měla být kontrola pily. Dle druhu pily vás bude zajímat stav řetězu či kotouče a jeho upevnění. I jeden prasklý článek znamená vysoké riziko poranění. Pila také musí jít kdykoliv snadno vypnout. Pozornost věnujte i upevnění dřeva: čím stabilněji, tím lépe. Pomocníkem profesionálů jsou různé typy stojanů, držáků či koz.

Abyste věděli, že máte vše nastavené správně, vyzkoušejte nejprve jeden zkušební řez, a poté se do práce vrhněte naplno.

Při řezání dřeva jsou základem jsou ochranné pomůcky

Řezání dřeva patří mezi rizikovější práce, avšak se správně zvolenými ochrannými pomůcky se pravděpodobnost zranění snižuje na minimum.

· Tělo

Pracovní oblek zajistí, že vás neohrozí poletující odřezky dřeva, které po materiálu jen sklouznou. Důležité však je, aby ochranný oblek skvěle padnul – v případě příliš volného oblečení totiž hrozí zachycení látky do pily. Vyvarujte se také volně visícím řetízkům či šátkům. Na práci je vhodné sundat veškeré šperky a vlající oblečení.

· Ruce

Ruce jsou při řezání nejvíce exponované, proto je nikdy nedávejte do roviny řezu a držte bezpečnou vzdálenost od kotouče. Kromě opatrnosti jsou namístě také pracovní rukavice, pevný materiál vás uchrání od všudypřítomných třísek a znesnadní i nepříjemnější poranění.

· Nohy

Mnoho lidí používá ochranný oděv, avšak zapomíná na nohy. Ke zlomeninám prstů dokonce dochází již při manipulaci se dřevem – i malý kus, který vám spadne na nohu, ji může pohmoždit. Pevná pracovní obuv je navíc ochranou i před poletujícími třískami.

· Hlava a obličej

Obličejový štít je při řezání dřeva samozřejmostí. Pokud se dřevem pracujete dlouhodobě, úlevou je také chránič sluchu. Ve chvíli, kdy se věnujete ořezávání či kácení stromů, neobejdete se ani bez helmy.

řezání dřeva

Nepodceňujte možná rizika

Při práci se dřevem se nejčastěji potkáte s nepříjemnostmi, jako jsou zaražené třísky a menší poranění způsobená poletujícími odřezky. Avšak dochází i k vážnějším úrazům a řezným zraněním. Kromě obezřetnosti vás ochrání zejména pracovní oděvy a obuv, na kterých se rozhodně nevyplatí šetřit. Kvalitní ochranné pomůcky naleznete na e-shopu Ardon.

Ještě, než s řezáním začnete

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *