Pracovní oděv volte zodpovědně! Jaké aspekty zvážit?

Pracovní oděv rukavice

Pracovní oděvy jsou nedílnou součástí různých zaměstnání. Protože jsou používány každý den a podstatně dlouhou dobou (obvykle 8 hodin), je zapotřebí, aby byly dostatečně kvalitní. Taktéž mají chránit před různými druhy ohrožení. Pracovní oděvy mohou být vyrobeny z různých materiálů, což ovlivňuje nejen jejich kvalitu, ale také pohodlnost. Zaměstnanec, který se cítí v pracovním oblečení pohodlně, je schopen rychleji a kvalitněji provádět pracovní činnost.

Pracovní oděv a součásti pracovního oblečení

Pod pojmem pracovní oblečení se rozumí pracovní trička, mikiny, bundy, montérky, vesty; avšak spadá sem také ochranné pomůcky, jako jsou pracovní rukavice, helmy, ochranné zástěry, obuv apod. Zaměstnavatel by k výběru jednotlivých součástí pracovního oblečení měl přistupovat zodpovědně: tedy nesplnit si jen svou zákonnou povinnost, ale postarat se o to, aby pracovní oděv skutečně plnil svoje funkce.

Důležité faktory při výběru oblečení

Prvním důležitým faktorem je přizpůsobení podmínkám, ve kterých se bude s tímto oblečením pracovat. Taktéž je vhodné sladit pracovní oděv s pracovním prostředím – někteří zaměstnanci se mohou pohybovat mezi zákazníky, a tak je dobré, když budou snadno rozlišitelní. Dalším faktorem je způsob výroby oděvů a materiál, ze kterého je oděv vyroben. V některých provozovnách zaměstnavatelé poskytují také pracovní obuv – i ta musí splňovat podmínky z hlediska pohodlí i ochrany.

pracovní oděv

Materiály na oblečení                                 

Materiálů je celá spousta a každý z nich může vyhovovat trochu jiným podmínkám. Mezi nejčastější druhy materiálu patří samozřejmě bavlna, která se hodí zejména do pracovních podmínek, které se vyznačují klasickými teplotami a nízkou vlhkostí. Pokud je vlhkost i teplota vyšší, měli byste volit oblečení z umělých a prodyšných vláken. Neprodyšné materiály se volí na oblečení, které má chránit před větrem či vlhkostí. Některé pracovní oblečení může obsahovat i směs různých materiálů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *