GeoPas.cz je chytřejší katastr nemovitostí

GeoPas.cz je chytřejší katastr nemovitostí

Katastr nemovitostí je sám o sobě fajn, pokud se chcete podívat, kdo vlastní danou parcelu, jaká její část je zastavěná nebo jak jsou rozděleny pozemky na vaší ulici. Jakmile ale chcete zjistit informace o místě, jež je vám neznámé, z katastru se toho vlastně moc nedozvíte.

Místo něj ale můžete použít rozšířený katastr nemovitostí – web GeoPas.cz. Stojí za ním parta nadšenců do dat, kteří dali dohromady veřejně dostupné datové sady od různých subjektů a obohatili o ně ten obyčejný katastr nemovitostí. Výsledkem je parádní webová aplikace, co vám poskytne mnoho informací. Samozřejmě zdarma.

Co všechno se dozvíte?

Základní katastrální mapa funguje úplně stejně. Můžete si vyhledat parcelu podle jejího čísla, nebo se k ní proklikat přes mapu, to je na vás. Jakmile se dostanete na její detail, dozvíte se, o jaký typ parcely jde, v jaké vzdálenosti od ní se nachází vodní toky a plochy, na co se parcela využívá, jestli jsou v okolí nebezpečné lokality, chráněné zóna či jaká je změřená hlučnost v této lokalitě. U parcel v obcích uvidíte informaci o tom, jak daleko jsou úřady, školská zařízení, bankomaty, banky a pojišťovny, pošty, Zásilkovny či Alzaboxy. Ověříte si radonový index, podíváte se na prvky znečišťující ovzduší. Informací je doopravdy spousta, pomohou vám udělat si slušný obrázek o daném místě.

GeoPas.cz je chytřejší katastr nemovitostí

Lze datům věřit?

Rozhodně. Parcely a katastrální území jsou shodné s těmi v klasickém katastru nemovitostí. Další data pochází například od Ministerstva zemědělství, Českého úřadu zeměměřického a katastrálního, Státního pozemkového úřadu, Českého statistického úřadu, České geologické služby, Ministerstva zdravotnictví apod. Detailní soupis toho, odkud pochází která data, si můžete prohlédnout přímo na webu GeoPas.cz. Projekt je transparentní, autoři nic netají.

Ať už vás zajímá konkrétní parcela, nebo se chcete jen něco dozvědět o Česku, data z GeoPas vás rozhodně zabaví a poučí. Věděli jste třeba, že nejmenší katastrální území u nás má Okrouhlík s rozlohou 6 386 m2?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *