Proč si pořídit jezdecké chapsy a jak vybrat ty správné

Ježdění na koni je překrásný sport a koníček. Jde však o natolik specifický pohyb, že vyžaduje speciální jezdecké oblečení a vybavení. Kromě pořádných jezdeckých kalhot a pevných bot se hodí mít i pomůcku pro ochranu lýtek. Jde o takzvané chapsy, které v létě nahradí vysoké boty a účinně ochrání lýtka před odřením. Jak si vybrat ty správné a jaké jsou další alternativy?

Ochrana lýtka

Když si představíte sedlo pro ježdění na koni, nezbytnou součástí jsou i třmeny, sloužící pro oporu nohou. Ty jsou k sedlu připevněny pomocí popruhů a řemenů nacházejících se v úrovni lýtek. Při delším ježdění například v krátkých kalhotách a nízkých botách se tak může velmi snadno stát, že si lýtka o tyto řemeny velmi nepříjemně odřete. Řešením mohou být dlouhé jezdecké kalhoty, ale i zde nemusí být vyztužení v místě lýtek dostatečné. Další variantou jsou vysoké boty. Jenže ty se zase špatně nosí v horkých letních dnech. Z těchto důvodů vznikly speciální návleky na lýtka zvané jezdecké chapsy. Mohou být kožené nebo neoprénové s nejrůznějšími prvky či silnějším vyztužením na vnitřní straně lýtek.

jezdecké boty chapsy

Pohodlnější ježdění

Jezdecké chapsy se vyrábí v několika barvách a velikostech. Okolo lýtka je jednoduché upínání na zip s tím, že většina chapsů má elastické zpracování pro perfektní obepnutí lýtka. V případě, že jste chapsy již zkoušeli a nevyhovují, je zde jiná alternativa v podobě jezdeckých podkolenek, které také poslouží pro ochranu před odřením od třmenových řemenů.

Na tréninky i závody

Chapsy v různém provedení využijete pro každodenní tréninky a vyjížďky do přírody. Hladké provedení s elegantním vzhledem se hodí také na závody. V případě, že vám budou chapsy vyhovovat, mohou klidně posloužit jako náhrada vysokých jezdeckých bot a vystačíte si pouze s nízkými jezdeckými perky.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení