Pracovní oděv volte zodpovědně! Jaké aspekty zvážit?

 

Pracovní oděvy jsou nedílnou součástí různých zaměstnání. Protože jsou používány každý den a podstatně dlouhou dobou (obvykle 8 hodin), je zapotřebí, aby byly dostatečně kvalitní. Taktéž mají chránit před různými druhy ohrožení. Pracovní oděvy mohou být vyrobeny z různých materiálů, což ovlivňuje nejen jejich kvalitu, ale také pohodlnost. Zaměstnanec, který se cítí v pracovním oblečení pohodlně, je schopen rychleji a kvalitněji provádět pracovní činnost.

pracovní obuv

 

Součásti pracovního oblečení

Pod pojmem pracovní oblečení se rozumí pracovní trička, mikiny, bundy, montérky, vesty; avšak spadá sem také ochranné pomůcky, jako jsou pracovní rukavice, helmy, ochranné zástěry, obuv apod. Zaměstnavatel by k výběru jednotlivých součástí pracovního oblečení měl přistupovat zodpovědně: tedy nesplnit si jen svou zákonnou povinnost, ale postarat se o to, aby pracovní oděv skutečně plnil svoje funkce.

Důležité faktory při výběru oblečení

Prvním důležitým faktorem je přizpůsobení podmínkám, ve kterých se bude s tímto oblečením pracovat. Taktéž je vhodné sladit pracovní oděv s pracovním prostředím – někteří zaměstnanci se mohou pohybovat mezi zákazníky, a tak je dobré, když budou snadno rozlišitelní. Dalším faktorem je způsob výroby oděvů a materiál, ze kterého je oděv vyroben. V některých provozovnách zaměstnavatelé poskytují také pracovní obuv – i ta musí splňovat podmínky z hlediska pohodlí i ochrany.

Materiály na oblečení                                 

Materiálů je celá spousta a každý z nich může vyhovovat trochu jiným podmínkám. Mezi nejčastější druhy materiálu patří samozřejmě bavlna, která se hodí zejména do pracovních podmínek, které se vyznačují klasickými teplotami a nízkou vlhkostí. Pokud je vlhkost i teplota vyšší, měli byste volit oblečení z umělých a prodyšných vláken. Neprodyšné materiály se volí na oblečení, které má chránit před větrem či vlhkostí. Některé pracovní oblečení může obsahovat i směs různých materiálů.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení