Galerista Pavel Urban vystavuje „Poklady“ v Galerii Zlatá husa

Podzimní výstava aukčního domu a prodejní galerie USTAR je reprezentativním výběrem špičkových děl výtvarného umění a uměleckého řemesla. V pražské Galerii Zlatá husa, v Dlouhé ulici č. 12 v Praze 1, je k vidění od čtvrtka 21. listopadu až do neděle 30. listopadu 2019. Kvalitou vystavovaných děl aspiruje na nejvýznamnější sběratelskou událost letošního podzimu.

 

 
 

Částečně prodejní výstava s názvem ZNOVUOBJEVENÁ MISTROVSKÁ DÍLA ze soukromých sbírek, představí reprezentativní a rozsáhlý výběr děl, která pro výstavu zapůjčili soukromí sběratelé. Diváci na výstavě uvidí širokou škálu mimořádných obrazů, starožitností a dokonce světový unikát, kterým jsou významné francouzské hrací astronomické hodiny Le Roy A Paris z pozůstalosti Františka Oldřicha Kinského (1936 – 2009). Tyto hodiny označují nejuznávanější světoví odborníci za NEJLEPŠÍ HODINY SVÉHO DRUHU NA SVĚTĚ a podle dostupných informací se jedná o jediný kompletně dochovaný exemplář. Tyto hodiny byly vyrobeny v královské hodinářské dílně Juliena Le Roye v Paříži okolo roku 1740 a jsou překrásnou ukázkou vrcholného francouzského hodinářského a nábytkářského umění.

 

Z výtvarného umění je zde k vidění patrně nejlepší olejomalba od Jana Zrzavého, která se za posledních 25 let objevila na českém aukčním trhu. Tento obraz z roku 1913 s názvem Fantastická krajina byl původně v majetku fotografa a malíře Františka Drtikola. Podle historika umění PhDr. Karla Srpa tato malba pochází z autorova nejvýznamnějšího období let 1910 až 1913 a z hlediska celého Zrzavého vývoje je mimořádně důležitá. Tento skvost doplňují další dvě špičkové olejomalby od Jana Zrzavého a to obraz z roku 1938 s názvem Pojďte ke mně všichni, z rodiny spisovatele a scénáristy Oty Hofmana, jež je mimořádným komentářem k dramatickým událostem počátku II. světové války a obraz s názvem Tři bárky převážející drahokamy, který pochází z věhlasné sbírky Dr. Borovičky.

Výstava představí několik desítek špičkových obrazů, z nichž některé uvidí diváci vůbec poprvé.

K vidění budou například olejomalby Václava Špály, Josefa Čapka, Julia Mařáka, Joži Uprky, Adolfa Chwaly, Friedricha von Amerlinga a mnoha dalších mistrů 17. až 20. století. Expozice obsahuje nevídanou sbírku vídeňských stolních, cestovních a nástěnných empírových hodin, ale i několik nádherných pušek od mistrů uměleckého řemesla Antonína Lebedy, La Marra a Jana Burdy. Sběratelskou raritou jsou také bicí kapesní hodinky s věčným kalendářem vyrobené v Glasshütte hodinářem Juliem Assmannem.


Kolekci ze soukromých sbírek připravil kurátor výstavy Ing. Pavel Urban, kterého širší veřejnost zná i z divácky oblíbeného televizního pořadu POKLAD Z PŮDY, který s úsměvem sdělil, že „představená kolekce je spíš poklad z pečlivě uklizeného zámeckého reprezentačního pokoje či galerie, kde se schází rodiny po celé dekády. Tato výstava představuje důkladně vybranou kolekci starožitností, evropského a zejména českého výtvarného umění, které přeci jen k našim sběratelům umění promlouvá nejvíce. Mám velkou radost, že se nám podařilo získat na výstavu tak mimořádné umělecké předměty a vystavit je v renomované galerii manželů Železných. Z mého pohledu je nyní umělecké řemeslo trochu ve stínu malířské tvorby a jsem přesvědčen, že tato výstava mu pomůže znovu vejít na světlo a zasáhne srdce milovníků umění,“ dodává kurátor výstavy Ing. Pavel Urban.


Mnoho exponátů má doloženou úžasnou historii a všechny vystavené předměty byly konzultovány s předními historiky umění a znalci.

  

Výstava „Znovuobjevená mistrovská díla ze soukromých sbírek“ se koná od 21. 11. do 30. 11. 2019, každý den včetně soboty a neděle od 11:00 do 18:00 hodin, ve výstavních prostorách Galerie Zlatá husa, v Dlouhé ulici č. 616/12, 110 00 Praha 1 - Staré Město.


Část vystavovaných děl je k vidění na webových stránkách www.ustar.cz  

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení