Co je to laktóza a jaké problémy může způsobovat malým dětem?

Jsou látky, které lidský organismus přijímá v podstatě každý den a se kterými si lidské tělo také bez problémů poradí. Tedy u většiny jedinců. Takovou látkou je i laktóza, která však může způsobovat problémy hlavně v dětském věku. Podívejme se na to, co je intolerance laktózy, co je samotná látka a jak mohou problém řešit rodiče těch dětí, které spadají do skupiny 25 procent, které mohou kompilacemi trpět.

laktóza dítě
 

Co je to laktóza?

Jedná se o látku, která je označovaná také jako takzvaný mléčný cuk. Už podle názvu je celkem charakteristické to, že se jedná o látku, která je součástí mléka a také mléčných výrobků. Odborně řečeno se jedná o disacharid, který je pevnou součástí samotného mléka, a to v různém podílu jak podle jeho původu, tak i typu.

Co když ji tělo neumí pracovat?

Může se stát, že hlavně ne úplně dokonale vyvinutý dětský organismu nedokáže danou látku dokonale zpracovat. A z toho následně plyne problém, který je označován jako intolerance. Tento stav může být také označován jako kojenecká kolika, což celkem jasně charakterizuje problémy, které mohou děti mít. V podstatě pokaždé, když se do jejich organismu laktóza dostane, tak se objevují problémy, kterými jsou především tyto:

- Bolesti bříška

- Průjmy a plynatost

- Silnější křeče

Co dělat v případě problémů?

Určitě je vhodné nejprve navštívit lékaře, jelikož je to právě on, kdo pomůže se samotnou diagnózou a také s odhalením toho, zda se jedná skutečně o tento problém. Pokud ano, je na místě dítěti podávat speciální enzym, který nese označení laktáza. Právě díky němu může být zabezpečeno, že si i dětský organismus s látkou v mléce obsaženou bez problémů poradí a tak nebude nutné měnit zažité stravovací návyky, což hlavně u malých dětí nemusí být nic jednoduchého. Poté už stačí jenom čekat na to, než problémy odezní v podstatě sami.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení